Forum Kobiet Kobieca Strona Życia
 PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RegulaminRegulamin   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil
   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Badania prenatalne

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Ciężarówki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
EgzystencjalnyPaw

Pochwał: 1

PostWysłany: Nie 07-09-2014, 5:05    Temat postu: Badania prenatalne Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Czy robiłyście? Jeśli tal lub nie to dlaczego?

Mój lekarz, który pracuje w szpitalu każdej kobiecie proponuje te badania.
Oczywiście można je zrobic w tym szpitalu i zapłacic 400 zł!
Jest to badanie nieinwazyjne, czyli krew + dokładne usg ( na jakimś specjalnym sprzęcie). Na podstawie tych 2 badań oblicza się szanse na urodzenie chorego dziecka.

Nie wiem czy chcę to badanie. Oni obliczają statystycznie, czy moje dziecko MOŻE miec lub nie chorobę typu zespół Downa czy chorobę serca.
Nie chcę go chyba robic, bo jeśli wyjdzie, że jestem w grupie ryzyka, a przecież nikt mi nie powie na 100%, że urodzę chore dziecko, to będę się zamartwiac.
A nawet jesli wyjdzie, że dziecko będzie miało jakąś wadę, to przecież będę chciała urodzic. Nie usunę ciąży.

Podpis ,,Każdy ma swojego anioła.''
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość  

monika2222
Moderatorka
Moderatorka

Zodiak: Wodnik
Zodiak chiński: Szczur
Pochwał: 5

PostWysłany: Wto 09-09-2014, 9:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Nie robiłam i nie zamierzam robić w kolejnej ciąży. Uważam, że te badania to powinny robić kobiety, których ciąża jest zagrożona lub są w grupie wysokiego ryzyka.
Normalnie nie widzę potrzeb.
A zwłaszcza wtedy jest to bezsensowne, gdy kobieta wie, że ciąży nie usunie.

Podpis Gdyby Ciebie nie było wymyśliłabym Cię... Zakochany
06.08.2011
07.01.2013
04.05.2016
Powrót do góry

Smerfetka007

Zodiak: Lew
Zodiak chiński: Wąż

PostWysłany: Wto 09-09-2014, 12:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Nie robiłam ani w pierwszej ani w drugiej ciąży. Ani ja ani lekarz nie widzieliśmy takiej potrzeby. Uśmiechnięta

Podpis Codziennie budze sie piękniejsza, ale dzis to juz przesadziłam... Puszcza oko
Powrót do góry

aoiya

Zodiak: Bliźnięta
Zodiak chiński: Tygrys

PostWysłany: Sro 10-09-2014, 9:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Mnie lekarka proponowała, ale jak się spytałam czy to dlatego, że coś jest nie tak to powiedziała, że wszystko dobrze, ale ma obowiązek poinformować o możliwości wykonania takich badań, miejscach, gdzie mogę to zrobić i co one dają. Tak samo jak dostałam przy ostatniej wizycie ulotkę o krwi pępowinowej.

Podpis 3 IX 2011 inlove
29 I 2015
Powrót do góry

EgzystencjalnyPaw

PostWysłany: Pią 12-09-2014, 10:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Mnie lekarz powiedział o takiej możliwości.
Ja jednak się nie zdecyduję.
Dziękuję za pomoc. Uśmiechnięta

Podpis ,,Każdy ma swojego anioła.''
Powrót do góry

dzidzia

Zodiak: Waga
Pochwał: 2

PostWysłany: Pon 15-09-2014, 21:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja robiłam. Nie płaciłam 400zł ale około 200. Byłam na badaniach w pierwszym trymestrze by wykluczyć ryzyko zespołu Downa i w drugim trymestrze by sprawdzić czy serduszko i cała reszta ok.
Tu nie chodzi o ciąże wysokiego ryzyka czy zagrożenie ale również o to by wiedzieć czy dziecko nie ma jakiś wad np. serduszka , które wymagałyby porodu w odpowiednim szpitalu i od urodzenia podjęcia leczenia.
Dziecko znajomego ale było to bardzo dawno temu nie miał badań prenatalnych i urodził się z wadą serduszka i zmarł. A gdyby miał zrobione badania i urodził się od razu w specjalistycznej klinice - przeżyłby.

Ja miałam robione ze wzg. na chorobę Downa w mojej rodzinie. Ale i tak gdyby nie choroba również robiłabym badania.

Podpis Dom-to tam gdzie,choćby pod gołym niebem, ludzie są razem
Powrót do góry

monika2222
Moderatorka
Moderatorka

Zodiak: Wodnik
Pochwał: 5

PostWysłany: Wto 16-09-2014, 19:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

dzidzia napisała:
Ja robiłam. Nie płaciłam 400zł ale około 200. Byłam na badaniach w pierwszym trymestrze by wykluczyć ryzyko zespołu Downa i w drugim trymestrze by sprawdzić czy serduszko i cała reszta ok.

Ale to chyba nie o takie badania chodziło- takie jest "standardowe" i wszystkie ciężarne je przechodzą. Można jedynie dopłacać, jeśli się korzysta z lepszego sprzętu, ja za to połówkowe płaciłam 200zł.
No chyba, że od czasu mojej ciąży się coś zmieniło Złośliwa.

Podpis Gdyby Ciebie nie było wymyśliłabym Cię... Zakochany
06.08.2011
07.01.2013
04.05.2016
Powrót do góry

Małgo

Zodiak: Baran

PostWysłany: Sro 13-01-2016, 9:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Badanie prenatalne to nie jest takie standardowe, które przechodzą wszystkie ciężarne. W I trymestrze to badanie obejmuje USG genetyczne + test z krwi. Wiem, bo właśnie się na nie zapisuję. Jest refundowane zasadniczo dla kobiet powyżej 35, dla pozostałych koszt zestawu to ok 400 zł. Ma na celu wykluczenie ewentualnych wad genetycznych czy np. wad serca płodu. Lekarz mi je zaproponował i ja je zamierzam wykonać mimo, że wszystko wydaje się w porządku. Moja pierwsza ciąża skończyła się indukcją poronienia i łyżeczkowaniem, więc teraz po prostu chcę wiedzieć i ewentualnie zadziałać, jeśli coś byłoby nie tak.

Podpis My heaven is with U:*
Powrót do góry

Fretka

PostWysłany: Sro 13-01-2016, 13:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja w pierwszej ciąży nie robiłam, a teraz chodzę do lekarki która standardowo kieruje na nie wszystkie pacjentki no więc zrobiłam, choć prawdę mówiąc mam mieszane uczucia wobec tego badania. Głównie dlatego, że gdy spytałam co można zrobić w razie W i usłyszałam "jedynie usunąć"... Koszt wyniósł 150zł.
Powrót do góry

Małgo

PostWysłany: Sro 13-01-2016, 13:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Jeśli coś miałoby być nie tak, to chyba wolę wiedzieć teraz niż dowiedzieć się przy porodzie.. Chociaż oczywiście wszystko będzie w porządku Bardzo szczęśliwa

Wydaje mi się, że niektóre wady, np. serduszka można leczyć jeszcze w brzuchu mamy.

Powrót do góry

Fretka

PostWysłany: Sro 13-01-2016, 15:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Tylko, że to badanie ma na celu wykrycie Zespołu Downa, Zespołu Torresa i jakiegoś jeszcze... Wadę serca wykaże USG jak coś.
Powrót do góry

Małgo

PostWysłany: Sro 13-01-2016, 21:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

To badanie ma na celu także wykrycie ewentualnych wad serca.
Takie info np. z poradnikzdrowie:
USG genetyczne płodu to nieinwazyjne badanie genetyczne, pozwalające ocenić wysokość ryzyka wad genetycznych, takich jak: zespół Downa, Pateau, czy Edwardsa. Pozwala też wykryć wady wrodzone serca, wady rozwojowe cewy nerwowej oraz m.in. rozszczep podniebienia. Kiedy wykonuje się USG genetyczne? Jak przebiega badanie?

USG genetyczne to badanie prenatalne nieinwazyjne, które wykonuje się od 11. tygodnia do 13. tygodnia i 6. dnia ciąży. Badanie może być wykonane, jeżeli długość ciemieniowo-siedzeniowa płodu wynosi od 45 do 84 mm.

Mi się wydaje, że to takie dokładniejsze USG na dokładniejszym sprzęcie. Lekarz wykonujący badanie też z tego co wiem, powinien mieć odpowiedni certyfikat, dlatego nie wszystkie zakłady wykonują takie badanie. Do tego jeszcze testy z krwi.
Wg mnie nie jest to standard. W każdym razie ja już jestem umówiona, jutro na krew, 27.01 na USG.

Powrót do góry

Fretka

PostWysłany: Czw 14-01-2016, 0:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

No tak, faktycznie robią też USG. Ja wzięłam pod uwagę tylko ten test krwi.
Powrót do góry

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Ciężarówki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do: