Forum Kobiet Kobieca Strona Życia
 PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RegulaminRegulamin   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil
   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czy kula nadaje sie na akwarium?
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Zwierzaki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sylla

Zodiak: Koziorożec
Zodiak chiński: Małpa

PostWysłany: Sob 21-11-2009, 13:06    Temat postu: Czy kula nadaje sie na akwarium? Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Kupiliśmy córce dwie rybki welonki w kuli. Do tego zielony żwirek i jedną sztuczną roślinkę . Dziecko chciało rybkę wiec postanowiliśmy na początek sprezentować sobie jakieś małe akwarium.
Jak juz dokonaliśmy zakupu zaczęliśmy szukać informacji na temat hodowli tych rybek w necie. Okazało się że ludzie odradzają kulę. Podobno w niej można trzymać najwyżej cukierki.
Może któraś z Was ma kulę i może się podzielić doświadczeniami z hodowli rybek w tego typu akwarium.
Dodam że pani w sklepie zoologicznym poleciła nam welonka jako jedyną rybkę która przetrwa w akwarium bez pompki.
Teraz jednak gdy obserwuję rybki to wydaje mi się że zachowują się dosyć dziwnie. Większą cześć czasu spędzają z pyszczkami przy powierzchni wody. Tak jakby łapały powietrze. Czy to normalne?
Czy kula nadaje sie na akwarium?

Podpis Przeciwności losu uczą mądrości, powodzenie ją odbiera.
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość  

Katii
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Wodnik
Zodiak chiński: Koń

PostWysłany: Sob 21-11-2009, 14:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Sylla kula nadaje się na akwarium, ale dla małych rybek. No i dużo zależy jak duża jest ta kula. Ale pompka i inne rzeczy muszą w niej być. Wiem , bo moja siostra też myślała, że jej rybkom nic "nie grozi", ale jednak pozdychały. Dlatego uważam, że musisz dokupić jakąś niewielką pompkę.
Powrót do góry

dziuba

Zodiak: Bliźnięta
Zodiak chiński: Smok
Pochwał: 1
Ostrzeżeń: 1

PostWysłany: Sob 21-11-2009, 14:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Moja siostrzenica ma rybkę w kuli i jak narazie pływa i zdrowo wyglada Uśmiechnięta.
Sama nigdy nie hodowałam żadnych rybek, acz coś mi się kojarzy że jednak każde akwarium trzeba 'dopowietrzać'.

Podpis You'll never know if you don't go,
You'll never shine if you don't glow!
Powrót do góry

szarotka_

Zodiak: Baran
Zodiak chiński: Świnia

PostWysłany: Sob 21-11-2009, 15:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Znajoma, która ma sklep zoologiczny odradza klientom kule. Warto zainwestować w choćby najmniejsze, ale wyposażone akwarium( nie znam się na osprzętowaniu, ale w sklepie na pewno doradzą) . Rybki zdecydowanie dłużej będą cieszyły Twoje dziecko.

Podpis Kobiety bez towarzystwa mężczyzn więdną, a mężczyźni bez kobiet głupieją.
A. Czechow
12.12.2009- Moja Maleńka :-*
11.12.2010- Pani K. Uśmiechnięta
Powrót do góry

efrell
Moderatorka
Moderatorka

Zodiak: Ryby
Zodiak chiński: Byk
Pochwał: 10

PostWysłany: Sob 21-11-2009, 15:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja również odradzam kule, niby można hodować w niej małe rybki ale...

Podstawowe warunki dla rybek to:
1. napowietrzona woda ( pompka )
2. czysta woda ( filter )
3. odpowiednia temperatura ( grzałka )
4. odpowiednie oświetlenie ( świetlówka )

Jeśli jest to małe akwarium, a w pomieszczeniu jest cieplutko i woda nie spada poniżej min. temperatury zalecanej do hodowli danej rybki nie musimy podgrzewac wody. Ale w innym wypadku tak, bo nawet jesli rybka bedzie życ w chłodniejszej wodzie, to nie beda dla niej komfortowe warunki.
Druga sprawa filtr z napowietrzeniem. Do małego akwarium wystarczy mały filterek ale musi byc na niego miejsce. Są różne rodzaje: zewnętrzne, które w akwa nie zajmują dużo miejsca i wewnętrzne ktore niestety zabierają spora powierzchnię.
Teoretycznie można ( na jakiś czas ) wytrzymać bez filtra, ale trzeba bardzo często podmieniać wodę. Woda którą wlewamy do akwarium powinna byc odstana i w odpowiedniej temperaturze.

To tak mniej wiecej. Nie jestem znawcą, ale mam rybki i przez jakis czas nawet mialam te bardziej wymagające i pisze to z wlasnego doswiadczenia.

Jeśli zależy wam na akwarium które bedzie również spełniać jakies walory estetyczne polecam bardziej akwa o wypukłej przedniej szybie.

Podpis Czytaj regulamin!
Powrót do góry

Blondynka

PostWysłany: Sob 21-11-2009, 17:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

W kuli to tylko może jedna rybka być.
Średnio na jedną rybkę przypada 10litrów.
Powrót do góry

sisi

Zodiak: Byk
Zodiak chiński: Koza
Pochwał: 3
Ostrzeżeń: 2

PostWysłany: Nie 22-11-2009, 10:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Moja rybka w kuli bez pompki itp żyła prawie dwa lata. Kula była dosyć duża no i dosyć często wymieniałam wodę.

Podpis "... Niepojęta Łaska Jego wciąż dosięga nas..."
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  

wiki
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak chiński: Kogut
Pochwał: 5

PostWysłany: Nie 22-11-2009, 18:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Mam kule sporą,dwa welonki,napowietrzacz.Rybki zyja,wode zmieniam raz na tydzien.Kula jest podświetlana,co ja grzeje(ma pokrywe),woda jest w miare ciepła.
Powrót do góry

netka34

Zodiak chiński: Byk

PostWysłany: Nie 22-11-2009, 20:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Dla zainteresowanych "hodowaniem" welonów w kuli:
Fragment z jednej ze stron akwarystycznych:

Cytat:
Charakterystyka: Odmiany akwariowe potrzebują w miarę stałej temperatury w zakresie 16-26 stopni, najlepiej około 18-20 stopni (są wrażliwe na nagłe zmiany temperatury).
Sztucznie udomowiona w Chinach.

Rybka długowieczna - żyje w dobrych warunkach kilkanaście do 20 lat. Światowy rekord to 41 lat.

Niektóre odmiany dorastają do 30 cm (odmiana klasyczna, niektóre welony), rekordowo do 50 cm żyjąc w naturalnych zbiornikach wodnych.
Wiele odmian akwariowych (np. teleskopy) jest mniejsza, dorasta do 15-20 cm.

Jest to rybka stadna, lepiej czuje się gdy ma przynajmniej jednego kompana z swego gatunku.

Rybka wymaga częstych podmian wody. Należy raz w tygodniu odlać 20-30% wody ze zbiornika ściągając odmulaczem nieczystości z dna, a następnie wlać taką samą ilość wody (powiększoną o to, co wyparowało w ciągu tygodnia). Nie należy wymieniać całej wody.

Rybka wymaga co najmniej 60 litrów wody (optymalnie 100) + 40 litrów (optymalnie 60) na każdą kolejną (odmiana klasyczna, klasyczny welon). Niektóre odmiany ozdobne o zmienionych cechach (np. black moor, oranda, ranchu, riuken) ze względu na mniejszy typowy rozmiar wymagają mniejszej ilości wody. Totalne minimum to 2 litry na 1 centymetr rybki, ale liczy się rozmiar typowego osobnika dorosłego (w sklepach sprzedawane są osobniki bardzo młode, mające ok 5 cm, dla nich należy liczyć, że urosną).

Rybka nie nadaje się do kuli ani do nano-akwariów.
Rybka w kuli (jak i w każdym innym małym akwarium) karłowacieje przez co ma problemy zdrowotne. Żyje w takich warunkach w najlepszym razie kilka lat (co jest porównywalne z typowym czasem życia wielu innych rybek, ale jak chodzi o ten gatunek to bardzo krótko). Do tego dochodzą problemy wynikające z szybkiego brudzenia się zbiornika (gromadzą się trujące dla rybek związki) lub stresu związanego częstą całkowitą podmianą wody, a także typowe dla rybek w małych kulach problemy z wzrokiem i orientacją.
Teoretycznie można hodować jednego welona w największych dostępnych na rynku kulach (50l), szczególnie odmiany mniejsze (np. teleskop), ale nie jest to zalecane (nie jest to optymalny litraż, rybka jest sama, wiążą się z tym problemy np. z zastosowaniem filtra, małą powierzchnią wody i dna, czyszczeniem akwarium).

Ryby te lubią kopać w podłożu - dlatego należy przygotować im delikatny żwirek. Potrafią wykorzenić roślinki - należy je zabezpieczyć najlepiej twardym b. grubym (na tyle by rybka nie połknęła go) żwirkiem o obłych krawędziach. Nie należy stosować grubego żwirku o ostrych krawędziach (szczególnie jak chodzi o odmiany teleskopy i pyzatki - mają czułe na uszkodzenia miejsca).

Nie nadają się do hodowli z większością innych gatunków ryb ze względu na ich zimnolubność (większość rybek akwariowych jest ciepłolubna) lub charakter.

Zaleca się zastosowanie termostatu pozwalającego utrzymać stałą temperaturę (chłodzenie latem, ogrzewanie zimą) lub klimatyzacji w pokoju w którym jest akwarium.

Rybka traci barwy w przypadku zbyt małej ilości światła - należy stosować oświetlenie akwarium.

Akwarium: Należy pamiętać że ryby te mają szybką przemianę materii dlatego akwarium powinno mieć filtrację mocniejszą niż zalecana dla danego zbiornika. Dobrze jest stosować poza filtrem mechanicznym także filtr biologiczny (lub jeden filtr wielofunkcyjny - np. kubełkowy lub przelewowy)

Dla mnie najlepszym argumentem przeciw trzymaniu ryb w kuli bez względu na gatunek jest to że ryba w kuli traci orientację nie wspominając już o karłowaceniu.
A dla tych, którzy mają zamiar rozpocząć przygodę z akwarystyką: najpierw poczytaj co się da w necie albo zapoznaj się z dobrymi poradnikami bo to co wygadują sprzedawcy w sklepach to przeważnie wirutne bzdury, dzięki którym zarabiają na niedoświadczonych klientach.
Powrót do góry

gieniusia
Moderatorka
Moderatorka

PostWysłany: Nie 22-11-2009, 22:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Dawno, dawno temu miałam bojownika w kuli. Rybka mi zdechła po około dwóch tygodniach. Więc na tej podstawie wnioskuję, że nie za bardzo nadaje się kula.

Podpis Niezwykłe można spotkać na ścieżkach zwykłych ludzi...

Zakochany 6.10.2006 Zakochany
Powrót do góry

żmijka

Zodiak chiński: Wąż

PostWysłany: Nie 22-11-2009, 22:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Jakiś czas temu dostałam welonkę od chłopaka własnie w kuli. Rybka zdechła mi po tygodniu. Kiedy poszlismy do sklepu zoologicznego Pani powiedziała nam mniej wiecej coś takiego, że kula dla rybek nie jest odpowiednia i że moja złota welonka zdechła dlatego że oślepła czy coś takiego (nie wiem dokładnie, ale wiem, że na pewno miało to związek właśnie z tym, że akwarium było w kształcie kuli). Pamietam, ze dzien przed tym jak zdechła zachowywała się dziwnie, pływała po akwarium jakby szukała swojego miejsca. Wydaje mi się, że było jej zwyczajnie za ciasno. Osobiście odradzam kulę, tym bardziej dla dwóch rybek.

Podpis ... już teraz wiem, szczęście chowa się wśród zwykłych dni...
Powrót do góry

sylla

PostWysłany: Pon 23-11-2009, 12:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

No to ładnie mi nagadałyście Zszokowana . Prawdę mówiąc spodziewałam sie właśnie takich odpowiedzi...
Na obecną chwilę nie stać mnie na kupno większego akwarium. Na swoją obronę mogę tylko napisać , że zdobyłam mały filtr z pompką do tej kuli. Obcięłam też do maksimum roślinkę by było więcej miejsca. Rzeczywiście jest tym rybkom chyba za ciasno. Jak się wzbogacę to postaram sie kupić im jakieś większe lokum.
Mam tylko nadzieję , że rybki tego do żyją Przewraca oczami .
Jak na razie od kiedy chodzi pompka zachowują się normalnie . Ale na dłuższa metę muszę coś innego wymyślić...

Powrót do góry

Solina

PostWysłany: Pon 23-11-2009, 19:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Sylla również mam rybki i wiem jak wiele współczynników wpływa na ich rozwój.
Jeśli kula to faktyczni większa, ale kule potrafią pękać.

Moim zdaniem lepsze są akwaria klejone ja na moje gupiki mam zwykłe szerokości mniej więcej 30/15/20 czyli nie za duże ale wystarczy na razie bez pokrywy kupnej, a z pleksą z małymi, że tak powiem klocuszkami by powietrze przepływało między zbiornikiem a otoczeniem.

Dzięki takiej pokrywie lub szklanej zaoszczędzasz sporo kasy. Do tego lepiej mieć żwirek płukany aż do czystości, ja nawet ten pierwszy raz wygotowałam. Te kolorowe to często dużo szkodliwych składników oddają w wodzie.

Filtry teraz masz przeróżne dostaniesz nawet takie z pompką że i napowietrza i filtruje nie trzeba nawet bez przerwy włączać.
Światło zwykła lampka na biurku czy komodzie o nie za silnej żarówce i jest o.k

U mnie gupiki mnożą się i są bardzo żywiołowe. A za akwarium około 30zł dałam. Oczywiście zachęcam do informacji w necie tylko byle nie świrować. Swoją drogą łatwiejsze są gupiki w hodowli a barwy też mają piękne.
Pozdrawiam
Puszcza oko
Powrót do góry

sylla

PostWysłany: Wto 24-11-2009, 12:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Nie mam żadnej praktyki w hodowaniu rybek . Nawet nie wiem jak które sie nazywają . Po prostu Maja chciała rybkę w kuli ( bo widziała w jakiejś bajce) i tyle. Przyznam szczerze ze kupiliśmy kulę bez większego zastanowienia . A pani w sklepie poleciła welonka jako jedyną rybę która może być bez pompki. Teraz po przeczytaniu paru ciekawostek w necie wiem ze to był błąd. Postaram sie jak najszybciej kupić inne akwarium. Już patrzyłam na allegro jakie są akwaria i ceny przede wszystkim. Wydaje mi sie że juz za 100 zł mogę kupić jakieś małe akwarium z pompką i pokrywą. Nie chce jakiegoś specjalnie dużego bo nie mam na to miejsca . Ale myślę , że na takie 25 l mogę sobie pozwolić. Takie z wypukłą przednią szybą jak poleciła mi efrell.
Plan już jest jeszcze tylko muszę poczekać na fundusze.... Puszcza oko .

Powrót do góry

wiki
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak chiński: Kogut
Pochwał: 5

PostWysłany: Wto 24-11-2009, 13:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Sylla jest taka rybka,bojownik,ładna.Nie potrzebuje zbyt wiele,przetrwa bez pompki.Jest tylko jedna zasada-musi byc jedna,bo jak nazwa wskazuje -bedzie z innymi sie bić. Puszcza oko

Dołączone po 3 minutach 36 sekundach:

Sylla jest taka rybka,bojownik,ładna.Nie potrzebuje zbyt wiele,przetrwa bez pompki.Jest tylko jedna zasada-musi byc jedna,bo jak nazwa wskazuje -bedzie z innymi sie bić. Puszcza oko

I jeszcze jedno-jak nie masz pompki póki co,to weż zwykła rurke,taka od soczku i dmuchaj w w wode co jakis czas-napowietrzy.
Powrót do góry

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Zwierzaki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: