Forum Kobiet Kobieca Strona Życia
 PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RegulaminRegulamin   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil
   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jakie są wady stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Antykoncepcja
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ehefrau

PostWysłany: Pon 30-03-2009, 10:55    Temat postu: Jakie są wady stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych? Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Chciałabym zacząć stosować tę formę antykoncepcji, ale mam pewne obawy.
Dziewczyny, napiszcie proszę, jakie skutki uboczne zauważyłyście u siebie po zastrzykach antykoncepcyjnych.

Podpis "Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło." Oscar Wilde
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość  

dasy123

Zodiak: Wodnik
Zodiak chiński: Małpa
Pochwał: 1

PostWysłany: Wto 31-03-2009, 17:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja bardzo zle znosze hormony, wiec pewnie balabym sie, ze jezeli po raz kolejny bede sie zle czula to niestety zastrzyku z siebie nie wyciagniesz, ani nie wypluczesz...bedzie trzeba czekac az przestanie dzialac, to chyba jedyna wada tej formy antykoncepcji. Ale jezeli dobrze znosisz wiekszosc z nich, to moze warto sprobowac...przeraza mnie tez tak wysoka dawka hormonow podana za jednym razem, to chyba tyle.

Podpis Są ludzie których potrzebuję. Są ludzie których kocham. I są ludzie tacy jak Ty, których się potrzebuje bo się ich tak bardzo kocha.
Powrót do góry

Oczko
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Strzelec
Zodiak chiński: Pies
Pochwał: 3

PostWysłany: Wto 31-03-2009, 19:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Nie stosowałam nigdy u siebie tej formy antykoncepcji, ale napewno wadą ich jest to że nie można z dnia na dzień zaprzestać stosowania by powrócić do normalnego cyklu. Z tego co wiem to płodność powraca dopiero po roku od zażycia ostatniej dawki. Jak planujesz dziecko w przyszłości to napewno nie jest najlepsza metoda na tymczasową antykoncepcję.
Ponadto to chyba ma podobne działanie co inne hormony: możliwość przyrostu masy ciała, wahania nastroju, zmiany cery, itp.

Podpis Szczęście to jest sposób myślenia, a nie rzecz, którą dostajemy.
Powrót do góry

Ehefrau

PostWysłany: Wto 31-03-2009, 20:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Dziecka nie planuję. Wahania nastroju i pryszcze już mam, więc to mnie nie przeraża. Jeśli tylko takie są skutki uboczne, to chyba zaryzykuję.

Podpis "Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło." Oscar Wilde
Powrót do góry

gieniusia
Moderatorka
Moderatorka

Pochwał: 1

PostWysłany: Wto 31-03-2009, 20:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ehefrau znalazłam dwa artykuły na ten temat. Może trochę Ci rozjaśnią kwestie. Uśmiechnięta

Cytat:
Kiedyś pigułka antykoncepcyjna wydawała się odkryciem na miarę wieków. Dzisiaj z kolei, w dobie plastrów i zastrzyków antykoncepcyjnych, nowoczesna, wygodna i w pełni bezpieczna antykoncepcja wydaje się czymś zupełnie naturalnym. Tego bowiem oczekują i potrzebują kobiety.
Jeden zastrzyk raz na 3 miesiące zamiast systematycznej, codziennej antykoncepcji doustnej czy zamiast niezbyt wygodnych prezerwatyw? Czy ten zaledwie 1 ml wystarczy, by kobieta mogła czuć się w pełni zabezpieczona przed ciążą? Jak się jednak okazuje, to wystarczy! Antykoncepcja w strzykawce jest bowiem metodą o niemal 100% skuteczności, a do tego niekłopotliwą, wygodną i stosunkowo niedrogą.
W Polsce antykoncepcja w strzykawce dostępna jest w zastrzyku pod nazwą Depo Provera, dostępnym w aptekach tylko na receptę. Jedna dawka takich hormonów kosztuje ok. 40 zł i wystarcza na okres 90 dni, co oznaczałoby, że dzienny koszt takiej formy antykoncepcji to ok. 40 groszy, czyli znacznie mniej niż koszt większości pigułek.
Zastrzyki antykoncepcyjne podawane są kobiecie domięśniowo – w pośladek lub w ramię. Aby były skuteczne, muszą zostać podane w ciągu pierwszych 5 dni cyklu (najlepiej w pierwszym lub drugim dniu krwawienia), po wykluczeniu przez ginekologa istniejącej ciąży. Zastrzyk taki może zostać przypisany przez ginekologa na receptę po wcześniejszej serii badań. Konieczne jest standardowe badanie ginekologiczne, badanie piersi, cytologia oraz badanie ciśnienia tętniczego krwi. Dodatkowo lekarz może zlecić kobiecie badania laboratoryjne i stałe badania kontrolne podczas działania już podanej antykoncepcji.
Jeden mililitr leku podanego domięśniowo zawiera hormony, które powodują niepłodność podobną do tej występującej u kobiet w ciąży lub w początkowym okresie karmienia piersią. Wraz z zastrzykiem, do organizmu kobiety trafia octan medroksyprogesteronu – pochodna naturalnego progesteronu wytwarzanego przez kobiecy organizm. To właśnie on odpowiedzialny jest za bezpośrednie konsekwencje antykoncepcyjne zabezpieczające przed zajściem w ciążę. Pod wpływem zastrzyku zostaje zahamowane jajeczkowanie, ponieważ przysadka mózgowa nie stymuluje jajnika do wytwarzania komórek jajowych. Dodatkowo w śluzie kobiety zachodzą zmiany (śluz się zagęszcza) utrudniające ruch plemników oraz hamowane są procesy wzrostowe w błonie śluzowej macicy.
Dla kogo zastrzyk
Zastrzyk Depo Provera jest metodą antykoncepcyjną dla kobiet ceniących sobie wygodę (nie trzeba pamiętać o codziennym łykaniu pigułek) i pełne bezpieczeństwo (wskaźnik Pearla wynosi od 0,2 do 0,5). Przez lekarzy ginekologów zastrzyki te są szczególnie zalecane kobietom karmiącym piersią, nie zawierają one bowiem estrogenu, który hamuje laktację, dzięki czemu ta forma antykoncepcji w żaden sposób nie wpływa na jakość, ani ilość pokarmu. Zastrzyk jest również doskonałą alternatywą dla pań, które z różnych względów nie mogą stosować tradycyjnych pigułek – np. z powodu schorzeń wątroby, palenia papierosów czy chorób nowotworowych.
Istnieje jednak lista przeciwwskazań do stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych, z którą każda kobieta chcąca skorzystać z Depo Provera powinna się zapoznać. Zastrzyków tych bowiem nie powinny stosować kobiety w ciąży, cierpiące na choroby układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego, po przebytym udarze mózgu lub trwające w długim unieruchomieniu (np. po wypadkach).
Zalety i wady
Jak podkreśla wiele kobiet, które zdecydowały się na tę metodę antykoncepcji, zastrzyk hormonalny jest według nich jednym z najwygodniejszych i najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży. Jeden bezbolesny zastrzyk chroni bowiem przed ciążą przez 3 miesiące, bez konieczności codziennego łykania pigułek czy sięgania po doraźną antykoncepcję przed stosunkiem. Jednocześnie u większości kobiet po podaniu zastrzyku zmniejszyły się lub ustały całkowicie dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz dolegliwości związane z krwawieniami, a nawet ryzykiem niedokrwistości. Dla wielu kobiet fakt, że często po zastosowaniu Depo Provery krwawienie miesięczne zanika, jest ogromnym atutem, który pozwala im na pełną swobodę i komfort w każdych okolicznościach – podczas podróży czy podczas uprawiania sportu. Dodatkowo zastrzyk ten chroni kobiety przed rakiem jajników i endometriozą oraz nie obciąża układu pokarmowego i wątroby. Nie zawiera estrogenu, więc jest najwygodniejszą z metod antykoncepcji dla młodych karmiących mam.
Zarówno jednak lekarze, jak i pacjentki stosujące tę metodę otwarcie mówią o wadach, czy niedogodnościach związanych z podaniem zastrzyków hormonalnych. Przede wszystkim jest to antykoncepcja trwała (3-miesięczna), której nie można odstawić w dowolnym momencie, by powrócić do naturalnego cyklu i jajeczkowania. Co gorsza, powrót do całkowitej płodności u kobiet następuje nawet po roku od przyjęcia ostatniej dawki. Nie jest to zatem metoda wskazana dla par, które planują dziecko, a jedynie przez najbliższe 3 miesiące chcą zabezpieczyć się przed ciążą.
Dodatkowo wszelkie efekty uboczne, które mogą pojawić się po podaniu zastrzyku nie ustąpią przez cały czas jego działania, a często utrzymują się nawet do 3 miesięcy po zaprzestaniu stosowania. Wśród tych właśnie działań niepożądanych, które jednak jak zapewniają lekarze, występują bardzo rzadko, mogą pojawiać się między innymi: przyrost masy ciała, nadmierny apetyt, suchość pochwy, spadek libido, spadki nastroju, zmiany cery i włosów (przetłuszczanie się lub wypadanie).
Przy wyborze antykoncepcji w strzykawce o ostatecznym wyborze decydować powinna kobieta po konsultacji ze swoim lekarzem ginekologiem. Dla wielu kobiet antykoncepcyjny zastrzyk wydaje się wprost idealnym rozwiązaniem – przed jego podaniem warto jednak dobrze rozważyć wszystkie zalety i wady. W antykoncepcji nie jest bowiem najważniejsze to, by była możliwie jak mniej uciążliwa, ale przede wszystkim, aby była skuteczna, bezpieczna i odpowiadała oczekiwaniom konkretnej kobiety.

Cytat:
Może być dobrym rozwiązaniem dla zapominalskich, ale trzeba pamiętać, że ma znacznie przedłużone działanie.
Dostępne na naszym rynku zastrzyki antykoncepcyjne Depo-Provera zawierają tylko jeden hormon - progestagen, który hamuje owulację i zagęszcza śluz na szyjce macicy, nie dopuszczając do zapłodnienia.
Dla kogo
Mogą je stosować kobiety, którym nie służą estrogeny, karmiące i te, którym odpowiada ta forma antykoncepcji, jeśli zaakceptuje ją lekarz.
Jak stosować
Raz na trzy miesiące w ciągu pierwszych 5 dni cyklu pielęgniarka albo lekarz robi domięśniowy zastrzyk. Gdy kobieta rodziła, a nie karmi piersią, zastrzyk robi się 5 dni po porodzie, a jeśli karmi - w 6. tygodniu od porodu. Niektóre kobiety same podają sobie lek, ale nieumiejętnie zrobiony zastrzyk jest bolesny.
Korzyści
* wysoka skuteczność: 0,2 w wkali Pearla
* o zastosowaniu środka trzeba pamiętać tylko raz na kwartał
* preparat działa antykoncepcyjnie zaraz po podaniu
* zmniejsza ryzyko rozwoju endometriozy i dolegliwości związane z PMS
Wady
* przeciwwskazania takie, jak w przypadku pozostałych preparatów hormonalnych
* sprzyja zakrzepom, zwiększa ryzyko osteoporozy
* zdarza się, że po zastrzyku kobiety mają przeciągające się krwawienia miesiączkowe
* stosowanie preparatu przez 1-2 lata może spowowdować przyrost wagi o ok. 3 kg, przez 4-6 lat nawet o 5-6 kg
* zastrzyk wywołuje długotrwały efekt antykoncepcyjny; w ciążę można zajść średnio po 10 miesiącach od ostatniego wstrzyknięcia
* bywa, że po odstawieniu leku miesiączkę musi wywołać ginekolog
Ile kosztuje
Około 40 zł za trzy miesiące

Podpis Niezwykłe można spotkać na ścieżkach zwykłych ludzi...

Zakochany 6.10.2006 Zakochany
Powrót do góry

Ehefrau

PostWysłany: Sro 01-04-2009, 10:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

gieniusia dziękuję za informacje.
Czytałam troszkę na ten temat w necie, ale chciałam się dowiedzieć, jaki negatywny wpływ tej formy antykoncepcji odczuwają konkretne kobiety.
Bo teoria to jedno, a w praktyce różnie bywa Przewraca oczami

Powrót do góry

Oczko
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Strzelec
Zodiak chiński: Pies
Pochwał: 3

PostWysłany: Sro 01-04-2009, 10:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ehefrau moja koleżanka jakiś czas temu też sie nad tym zastanawiała, ale po rozmowie z ginem uznała, że jednak się nie zdecyduje. Głównie z tego powodu, że po tabletkach nie czuła się dobrze i nie miała wogóle ochoty na seks. Miała huśtawki nastrojów.
Obawiała się, że po zastrzyku moze być gorzej. Tabletki mogła odstawić z dnia na dzień a zastrzyku nie.

Podpis Szczęście to jest sposób myślenia, a nie rzecz, którą dostajemy.
Powrót do góry

Różowa Pantera

Zodiak: Ryby
Zodiak chiński: Koza

PostWysłany: Sro 01-04-2009, 13:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja osobiście nie stosowałam tej formy antykoncepcji, ale moja koleżanka miała taki zastrzyk zrobiony i niestety jej nie służył Smutna Przez pół roku miała plamienia, a co za tym idzie zwyczajnie sexu unikała w tej sytuacji. Miała straszne problemy i lekarze nie wiedzieli jak zatrzymać u niej te krwawienia. Skończyło się jakimś zabiegiem. Niestety nie znam ani nazwy tego zastrzyku ani nie pamiętam jaki o był zabieg. Jak będę się z nią widziała to ją jeszcze wypytam o to.
Powrót do góry

Magnes

PostWysłany: Sro 01-04-2009, 13:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Najlepiej bedzie, jesli porozmawiasz o tym ze swoim lekarzem. Nie ma dwóch takich samych kobiet, każdy organizm jest inny. Napewno bedziesz musiała zrobić odpowiednie badania, bez takowych, żaden lekarz nie powinien przepisać środków antykoncepcyjnych. Żeby dobrze działały i żebyś czuła sie dobrze trzeba je odpowiednio dopasować.
Lekarz powinien Ci wszystko wyjaśnić i udzielić wyczerpujących odpowiedzi na Twoje pytania i wątpliwości.
Powrót do góry

kiciaricia

Zodiak: Waga
Zodiak chiński: Wąż

PostWysłany: Wto 23-02-2016, 14:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Myślałam nad tym zastrzykiem. Rozmawiałam nawet o tym z ginekologiem ale powiedział, że nie przepisze mi go bo jeszcze nie miałam porodu za sobą. Po rozmowie mam mieszane uczucia, bo jednak jak plastry/tabletki nie służą to odstawiam je i po problemie. Tutaj zastrzyku z organizmu nie da się odciągnąć.
Powrót do góry

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Antykoncepcja Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do: