Forum Kobiet Kobieca Strona Życia
 PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RegulaminRegulamin   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil
   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
biżuteria srebrna sklep

Mandarynka
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Kwiaty, rośliny ozdobne, ogród
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zuzka
Moderatorka
Moderatorka

Zodiak: Rak
Zodiak chiński: Wąż
Pochwał: 4

PostWysłany: Sro 14-11-2007, 0:34    Temat postu: Mandarynka Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Dwa tygodnie temu zasadzilam 5 pestek mandarynki.
Dzis juz 3 z nich wypuscily pedy. Bede hodowala mandarynke Bardzo uśmiechnięta
Wiem, ze powinnam kupic jakies specjalne nawozy i stworzyc jej super waruki. Moja stoi w najbardziej slonecznym punkcie mojego mieszkanka, czyli u mnie w sypialni, na parapecie i od sposu grzeje ja kaloryfer.

Mysle, ze tak za 3 lata moge Was zaprosic na mandarynki Puszcza oko

Podpis I wouldn't be such a smart ass if you wouldn't give me so much to work with.
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość  

Majek
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Waga
Zodiak chiński: Świnia

PostWysłany: Sro 14-11-2007, 9:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Zuzka tak po prostu ze zwyklych pestek wyrosla?? Zszokowana
Ja kiedys probowala tak wyhodowac brzoskwinie, ale nic nie wyszlo.
Wsadzilas te pestki do jakiejs specjalnej ziemii?

Podpis Serduszko 23.07.2011 Serduszko 15.01.2013 Serduszko Love is in the air
Powrót do góry

gieniusia
Moderatorka
Moderatorka

Pochwał: 1

PostWysłany: Sro 14-11-2007, 22:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Trochę o hodowli mandarynki.

Cytat:
Hodowla mandarynki jest bardzo podobna do hodowli cytryny, ponieważ obie te roślinki należą do rodziny cytrusów.

Opis rośliny: Mandarynka to wiecznie zielony krzew lub drzewo. Posiada małe, zielone liście z widocznymi pęcherzykami. Jej kwiaty są białe lub różowo-białe, wydzielają bardzo intensywny zapach. Owoce mandarynki są najczęściej pomarańczowe o kulistym kształcie.

Występowanie: W basenie Morza Śródziemnego i w Ameryce Środkowej. Do Europy sprowadzono ją z Azji.

Okres kwitnienia: Kwitnie tuż po wyjściu ze stanu spoczynku, kwiaty pojawiają się wiosną i późnym latem, chociaż nie ma na to konkretnej reguły.

Podłoże: Mandarynka powinna mieć żyzną oraz kwaśną glebę(pH 6,2-6,6), dlatego najlepiej stosować taką mieszankę: 45%-50% ziemi uniwersalnej,20%25% ziemi do paproci i 25%-30% ciężkiej gliniastej ziemi. Można dodać do niej suchy krowieniec lub węgiel drzewny.

Podlewanie: Podłoże mandarynki powinno cały czas być wilgotne, w okresie letnim powinniśmy podlewać swoją roślinkę co 3-4dni, natomiast w okresie zimowym (jeśli roślinka jest wprowadzona w czas wegetacji) tak aby nie uschła. Latem należy również zraszać roślinę. Jednak nie należy tego robić w pełnym słońcu, ponieważ liście cytryny się przypalą i powstaną na nich brązowe plamy.

Nawożenie: Najlepiej zakupić nawóz zalecany do cytrusów, ja używam nawozu firmy "agzecol" są w nim odpowiednio dobrane składniki, które umożliwiają odpowiedni rozwój cytrusa. Każdego rodzaju nawozy stosujemy według tego co napisali producenci. Należy uważać, aby nie przenawozić rośliny, musimy również pamiętać, aby nie podlewać nawozem wtedy kiedy ziemia jest zupełnie sucha, ponieważ może to spowodować przypalenie korzeni. W okresie zimowym roślinę nawozimy co dwa tygodnie.

Przycinanie: Przycinania dokonujemy raz do roku wczesną wiosna. To jaką formę nadamy drzewku zależy tylko od nas. Przede wszystkim powinniśmy usunąć odrosty powstałe przez zimę, które nie posiadają listków. Przycinania dokonujemy raz do roku.

Szkodniki i choroby: Przeważnie szkodnikami nękającymi cytrusy są przędziorki lub miseczniki, można je zwalczyć stosując odpowiednie środki, które możemy zakupić w sklepie ogrodniczym. Natomiast choroba która często dotyka cytrusy to chloroza, objawia się ona żółtymi przebarwieniami między nerwami liścia.

Zimowanie: W okresie listopad-styczeń cytrusy zapadają w sen zimowy. W tym okresie rośliny powinny znaleźć się w chłodnym, jasnym pomieszczeniu ok. 12-17 C. To pomoże na lepsze wejście w stan aktywnego wzrostu.

Dołączone po 3 minutach 26 sekundach:

I jeszcze trochę informacji.

Cytat:
Jak hodować cytrusy?

Jeżeli chcemy z powodzeniem hodować cytrusy w mieszkaniach, to trzeba zapewnić roślinom warunki jak najbardziej podobne do tych, które występują w naturalnym miejscu ich występowania.

Kupując drzewko cytrusowe trzeba pamiętać o tym, że pędzone w szklarniach rośliny przeważnie nie są hartowane, czyli nie przechodzą okresu aklimatyzacji do warunków panujących poza szklarnią. Listki są pięknie zielone, ale i bardzo delikatne.
Drzewko cytrusowe najczęściej stawiamy je na parapecie. Ponieważ warunki domowe są inne niż te panujące w szklarni, cytrusy po wstrząsach wywołanych podróżą i zmianą otoczenia, często zapadają na tzw. chorobę przystosowawczą i gubią liście. Okres aklimatyzacji wynosi przeważnie około dwóch tygodni. Później roślina powinna odzyskać równowagę. Aby jej w tym pomóc, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków.

Aklimatyzacja w nowym miejscu
Roślinę należy ustawić w miejscu jasnym, ale nie narażonym na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych. Latem najlepiej umieścić cytrusa blisko okna, ale nie na parapecie. Za to zimą parapet będzie odpowiednim miejscem. Roślina okres aklimatyzacji powinna przejść jak najspokojniej.
Najpoważniejszy błąd jaki wiele osób popełnia po zakupie cytrusa, to nadmierna troska o roślinę – dotykanie liści, przesuwanie i „częstowanie” zabiegami ułatwiającymi życie.

Prawidłowe podlewanie
Drzewka cytrusowego nie można obficie podlewać. Robimy to tylko wtedy, kiedy wierzchnia warstwa podłoża wyraźnie zmieni kolor na jaśniejszy, czyli nieco przeschnie. Zbyt intensywne nawadnianie może nawet doprowadzić do utraty rośliny.
Jeżeli roślina po zakupie jest obficie podlewana i podłoże jest bardzo mokre, to przeważnie zaczyna gubić liście. Myślimy nawykowo, że przyczyną ich opadania jest mała wilgotność podłoża. Dolewamy więc oliwy do ognia... - czyli wody do doniczki. Zalewając bryłę korzeniową wodą, utrudniamy dostęp tlenu do systemu pobierającego ten właśnie składnik. Roślina nie poradzi sobie z przetworzeniem zbyt dużej ilości wody i prawdopodobnie zginie.

Zraszanie liści
Bardzo ważne jest zraszanie liści. Do podlewania i zraszania powinno się stosować wodę miękką, najlepiej deszczówkę, z czystego strumyka, studni, lub - z braku innych możliwości - demineralizowaną (destylowaną). Zraszanie wodą twardą powoduje powstawanie po pewnym czasie na liściach białego nalotu, na bazie którego później mogą rozwinąć się roztocza. Odchody roztoczy są siedliskiem chorób grzybiczych. Cytrusy zraszamy przez dwa tygodnie po zakupie trzy razy dziennie, a potem możemy nawilżać listki tylko rano i wieczorem. Jeżeli nie możemy zapewnić odpowiedniej wody i mamy tylko dostęp do kranu, to przynajmniej trzeba przegotować wodę przeznaczoną do podlewania. To znacznie ją zmiękczy i odwapni.

Dobre stanowisko
Drzewka cytrusowe podczas swojego wzrostu powinien być jak najmniej obracane. Jeżeli będziemy przestawiać i obracać roślinę, to znowu straci ona kilkanaście dni na przystosowanie do nowych warunków świetlnych. Tak więc: obracanie tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.
Postarajmy się, aby w pierwszym okresie po zakupie temperatura otoczenia cytrusa była w miarę stała. Latem - najlepiej zbliżona do 20-30 stopni, natomiast zimą najlepiej drzewko ustawić w chłodnym miejscu, czyli w temperaturze ok. 10-15 stopni. Tak prowadzona roślina powinna wydać piękne i soczyste owoce.

Zapamiętaj!
Umiarkowane podlewanie: wody tylko tyle, aby podłoże całkowicie nie wyschło
Systematyczne zraszanie liści
Jasne stanowisko, ale nie narażone na bezpośrednie oddziaływanie promieni słonecznych
Nie obracanie i nie przestawianie rośliny

Podpis Niezwykłe można spotkać na ścieżkach zwykłych ludzi...

Zakochany 6.10.2006 Zakochany
Powrót do góry

madzia

Zodiak: Skorpion
Zodiak chiński: Tygrys
Pochwał: 2

PostWysłany: Sro 14-11-2007, 23:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja mam mandarynkę, już dosyć sporą.
Jutro wkleję fotkę jak nie zapomnę Puszcza oko.
Wyrosła ze zwykłych pestek.

Podpis 06.03.2003 r. Zakochany
[*]
polnoc 31.12.2013/01.01.2014 - 'tak'
Powrót do góry

ulunius
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak chiński: Kogut

PostWysłany: Czw 15-11-2007, 10:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

O kurcze!!! Zszokowana Bardzo szczęśliwa Ja też chcę mandarynkę!!!

Madzia z niecierpliwością czekam na fotkę!!! Cool
Powrót do góry

Zuzka
Moderatorka
Moderatorka

PostWysłany: Czw 15-11-2007, 12:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Majek ze zwyklych pestek Bardzo szczęśliwa
Wsadzilam do normalnej ziemi, podlewam dosc czesto bo stoi w bardzo slonecznym miejscu a do tego ogrzewa ja grzejnik, wiec zadnych specjalnosc;)
Ja tez wkleje swoja jak pstrykne fotke, a tak w ogole to juz 3 sie wybila Bardzo szczęśliwa

Podpis I wouldn't be such a smart ass if you wouldn't give me so much to work with.
Powrót do góry

gieniusia
Moderatorka
Moderatorka

PostWysłany: Pią 16-11-2007, 0:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Szaleje Zuza twoja mandaryna...!

Powrót do góry

wiki
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Ryby
Pochwał: 5

PostWysłany: Pią 16-11-2007, 7:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja miałam cytrusa,pisze cytrusa,bo nie wiem co to było,wsadziłam kilka pestek mandarynki i cytryny i jedno sie wykluło,urosła dosyc spora bo miała z pół metra,ale potem ja zaniedbałam Zakłopotana Nie miała słońca za duzo,ale ładnie rosła,miała kolce Przewraca oczami .
Powrót do góry

Zuzka
Moderatorka
Moderatorka

PostWysłany: Sro 21-11-2007, 0:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Oto moja mandarynka, sa 3 lodygi a wybija sie juz 4 Puszcza oko

Powrót do góry

Majek
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Waga
Zodiak chiński: Świnia

PostWysłany: Sro 21-11-2007, 9:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ładne listki, chyba szybko rośnie co Zuzko?

Podpis Serduszko 23.07.2011 Serduszko 15.01.2013 Serduszko Love is in the air
Powrót do góry

Gwiazdeczka

Zodiak: Panna
Zodiak chiński: Szczur
Pochwał: 3

PostWysłany: Sro 21-11-2007, 9:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ona rośnie jak szalona Trzęsie sie ze śmiechu

Podpis "Kobieta jest jak saszetka herbaty. Nie wie, jak jest mocna, dopóki nie wpadnie we wrzątek."
03.05.2005 Serduszko 04.12.2008 Zakochany
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  

ulunius
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

PostWysłany: Sro 21-11-2007, 10:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Napalony W szoku jestem!!!!!!!!!
Myślałam, że ona dopiero co Ci się wybija a tutaj już śliczne listki widać!!! Luzak
Dbaj o nią Zuzanko!!! Bardzo szczęśliwa
Powrót do góry

gieniusia
Moderatorka
Moderatorka

PostWysłany: Sro 21-11-2007, 11:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ale ona ładna. I listki ma takie soczyście zielone.

Powrót do góry

Zuzka
Moderatorka
Moderatorka

PostWysłany: Sro 21-11-2007, 12:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Rosnie jak wariatka, dostaje tylko wode i tyle slonca co za oknem.
Lodyzki ma dosc grube, listki takie fajne zielone, soczyste Puszcza oko
Jakbym miala szukac zajecia za kilka lat to moze zajme sie handlem mandarynkami Podejrzliwa

Powrót do góry

gieniusia
Moderatorka
Moderatorka

PostWysłany: Sro 21-11-2007, 12:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ale stoi nad kaloryferem, prawda? Może to jej też pomaga. W końcu dostaje dodatkowe ciepło gratis.

Ciekawa jestem czy będziesz mieć na niej owoce...Podejrzliwa

Powrót do góry

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Kwiaty, rośliny ozdobne, ogród Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

Skocz do: