Forum Kobiet Kobieca Strona Życia
 PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RegulaminRegulamin   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil
   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Prawdy i mity
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Diety
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Zuzka
Moderatorka
Moderatorka

Zodiak: Rak
Zodiak chiński: Wąż
Pochwał: 4

PostWysłany: Sro 18-04-2007, 12:34    Temat postu: Prawdy i mity Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Szpinak dodaje sił i chroni przed anemią
Tak i nie. Zawiera on wprawdzie duże ilości żelaza i wapnia, ale są one wykorzystywane w niewielkim stopniu z powodu obecności kwasu szczawiowego. Szpinak jest natomiast bogatym źródłem jodu, miedzi, witamin i kwasu foliowego.

Sól szkodzi

Tak i nie. Nadmiar soli podrażnia błonę śluzową żołądka, wywołując jej stany zapalne i może przyczynić się do raka żołądka. Spożywanie dużych ilości soli prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i martwicy tkanki mózgowej. Sól stosowana jest jednak również jako lek przeciw kurzajkom i katarowi, pomaga przy chorych zatokach i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Od ziemniaków i makaronu się tyje

Nieprawda. Jeśli nie są podawane z sosami, masłem lub wysokotłuszczową śmietaną. Wchodzące w skład potraw mącznych i ziemniaków węglowodany są o połowę mniej tuczące od tłuszczy, a ich przemiana pochłania dodatkową ilość kilokalorii.

Czerwone wino jest dobre na serce

Tak. Wino, zwłaszcza czerwone i ziołowe, zawierające fosforany i żelazo, łagodzi stany wyczerpania i objawy nadmiernej nerwowości. Znajdujące się w winie naturalne przeciwutleniacze i zdolność do obniżania złego cholesterolu we krwi sprawiają, że regularne spożywanie niewielkich ilości tego trunku znacznie zmniejsza ryzyko zawału serca, choroby wieńcowej i udaru mózgu.

Kawa ułatwia trawienie

Tak. Zawarta w niej kofeina pobudza żołądek do produkcji soków trawiennych. Dlatego wypita po skończonym posiłku filiżanka kawy przyspiesza i ułatwia trawienie. Nie poleca się jednak picia jej między posiłkami.

Owoce morza są doskonałym afrodyzjakiem

Prawdopodobnie. Posiadają one (zwłaszcza ostrygi) dużo cynku, bez którego organizm mężczyzny nie może się obejść. Cynk zapobiega chorobom prostaty i wspomaga ich leczenie. Ponadto - wiara czyni cuda.

Ciepłe mleko przed snem ułatwia zasypianie

Nieprawda. Zawarte w mleku aminokwasy powodują wzrost poziomu adrenaliny i pobudzenie organizmu, dlatego produkty mleczne spożywa się najczęściej na śniadanie.

Jedzenie ryb pobudza pracę mózgu

Tak. Mięso ryb zawiera spore ilości fosforu, niezbędnego do utrzymania prawidłowej struktury tkanki nerwowej. Jego niedobór może spowodować zaburzenia w funkcjonowaniu komórek mózgowych i osłabić zdolności intelektualne.

Owoce nie tuczą

Niestety nieprawda. Są one bowiem bogatym źródłem łatwo przyswajalnych cukrów, które spożywane w nadmiarze zamieniają się w tłuszcz i odkładają w tkankach. Najbardziej kaloryczne są brzoskwinie, morele i winogrona.. Najmniej tuczą arbuzy, grejpfruty i jabłka. Dzienna porcja owoców nie powinna przekraczać 250 g. Bez ograniczeń można jeść warzywa.

Ostre przyprawy powodują wrzody żołądka

Nie. Jednak u osób z chorobą wrzodową, pieprz i inne przyprawy, pobudzając wydzielanie kwasów żołądkowych, mogą zaostrzyć stan chorobowy.

Produkty bez konserwantów są zdrowsze i smaczniejsze

Prawda i nie. Wiele substancji barwiących, zagęszczających czy konserwujących żywność to naturalne, całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia dodatki. Bez nich jedzenie szybko pleśniałoby i gniło, powodując przykre w skutkach zatrucia pokarmowe. Do "bezpiecznych" dodatków należą: karmel, glutaminian sodu, sól, pektyny.
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość  

efrell
Moderatorka
Moderatorka

Zodiak: Ryby
Zodiak chiński: Byk
Pochwał: 10

PostWysłany: Sro 18-04-2007, 12:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Kolejna bardzo fajna ściąga. Dzięki Zuzka.

Podpis Czytaj regulamin!
Powrót do góry

mako.mako

Zodiak chiński: Pies
Pochwał: 1

PostWysłany: Sro 18-04-2007, 19:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Zuzka super info, warto wiedzieć takie rzeczy Uśmiechnięta
Powrót do góry

Jewel

Zodiak chiński: Świnia
Użytkownik zbanowany
Ostrzeżeń: 3

PostWysłany: Sro 18-04-2007, 22:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Zuza ekstra Bardzo uśmiechnięta

Ale mleko naprawdę działa usypiająco. Właśnie jak nie mogę zasnąć to piję szklankę ciepłego mleka albo winko. Zawsze pomaga.

Podpis Serduszko Razem od 11.02.2005 Serduszko
Powrót do góry

Kasia

Zodiak chiński: Koza
Użytkownik zbanowany
Ostrzeżeń: 2

PostWysłany: Sro 18-04-2007, 23:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Jewel napisała:
Zuza ekstra Bardzo uśmiechnięta

Ale mleko naprawdę działa usypiająco. Właśnie jak nie mogę zasnąć to piję szklankę ciepłego mleka albo winko. Zawsze pomaga.

To chyba autosugestia Puszcza oko Chociaż ja do dzisiaj też myślałam, że mleko usypia.
Jewel, ale winko to na bank Puszcza oko Bardzo szczęśliwa

Podpis Jeszcze 12 dni Bardzo szczęśliwa Bardzo szczęśliwa Bardzo szczęśliwa
Powrót do góry

wiki
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak chiński: Kogut
Pochwał: 5

PostWysłany: Czw 19-04-2007, 9:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Cytat:
Ciepłe mleko przed snem ułatwia zasypianie

Nieprawda. Zawarte w mleku aminokwasy powodują wzrost poziomu adrenaliny i pobudzenie organizmu, dlatego produkty mleczne spożywa się najczęściej na śniadanie.

I co teraz Mostawiakowa bedzie dawała Hance na dobranoc jak nie bedzie mogła spac? Śmiejąca się

Faktycznie to duży mit. Niezdecydowana
Powrót do góry

efrell
Moderatorka
Moderatorka

Pochwał: 10

PostWysłany: Czw 19-04-2007, 9:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Mi zawsze babcia powtarzała że mleko z miodem jest dobre na bezsenność, ale jakoś nigdy na mnie to nie działalo i myślałam, że jestem inna i jest tak jak z kawą (Kawa mnie usypia dla odmiany. ).

Podpis Czytaj regulamin!
Powrót do góry

wiki
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak chiński: Kogut
Pochwał: 5

PostWysłany: Czw 19-04-2007, 9:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Bo ja słyszałam,że jak nie można zasnąć to trzeba wypić małą filiżanke kawy i po 15 minutach iść spać.Jak sie po kawie nie weźmiesz do roboty to może byc senna. Puszcza oko
Powrót do góry

Zuzka
Moderatorka
Moderatorka

PostWysłany: Czw 19-04-2007, 9:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja zawsze po kawie ziewam, bo ona zaczyna dzialac dopiero po okolo godzinie Puszcza oko
Powrót do góry

Suzi

Zodiak: Lew
Zodiak chiński: Smok

PostWysłany: Sro 06-07-2011, 12:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Znow cos ciekawego dla mnie, Zuzka skad Ty to wszystko bierzesz?
Powrót do góry

dziuba

Zodiak: Bliźnięta
Zodiak chiński: Smok
Pochwał: 1
Ostrzeżeń: 1

PostWysłany: Sro 06-07-2011, 16:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Jestem poruszona tymi tuczącymi owocami!
:O To Ci niespodzianka.

A o tym że kawa działa po jakimś czasie to wiem już jakiś czas.
Podobno!!!!
Jak sie jest wypranym z sił a ma się jeszcze sporo do robienia/myślenia to najlepiej strzelić sobie kawkę, połozyć się spać na 20-30minut. I jak się wstanie to się jest pełnym energii.
Tak to wygląda w teorii.
Ja zawsze "ulepszam" ten przepis i drzemię 90-120minut. eghmmm...Nie, wcale nie chce mi się bardziej pracować więc nie polecam.

Jak by to powiedzał Hank Moody:
Do as I say,
not as I do!
Bardzo uśmiechnięta

Podpis You'll never know if you don't go,
You'll never shine if you don't glow!
Powrót do góry

dudi

Zodiak: Waga
Zodiak chiński: Tygrys

PostWysłany: Pon 05-11-2012, 23:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Zuzka przydatne informacje. Przyznam, że o kilku punktach miałam mylne zdanie.
Powrót do góry

Charlotte14

PostWysłany: Sob 05-01-2013, 14:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja dodam od siebie, ze dodawanie chili do potraw obniża ich kaloryczność.
Powrót do góry

netka34

Zodiak: Bliźnięta

PostWysłany: Sob 05-01-2013, 18:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Odnośnie mleka to akurat prawda - mleko i przetwory mleczne zawierają tryptofan - aminokwas, który wpływa na wytwarzanie przez organizm melatoniny i serotoniny, związków odpowiedzialnych m.in. za sen. Tak więc babcie i mamy miały rację - szklanka ciepłego mleka przed snem pomaga. Uśmiechnięta
Powrót do góry

Zuzka
Moderatorka
Moderatorka

PostWysłany: Sob 13-04-2013, 17:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Charlotte14 napisała:
Ja dodam od siebie, ze dodawanie chili do potraw obniża ich kaloryczność.

Nie obniza ich kalorycznosci, tylko chili jak kazda inna ostra przyprawa pomaga w poprawie metabolizmu. Puszcza oko

Podpis I wouldn't be such a smart ass if you wouldn't give me so much to work with.
Powrót do góry

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Diety Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: