Forum Kobiet Kobieca Strona Życia
 PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RegulaminRegulamin   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil
   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Praworęczni vs. Leworęczni
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Plotki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Jestem osobą...
Praworęczną
82%
 82%  [ 134 ]
Leworęczną
17%
 17%  [ 28 ]
Wszystkich Głosów : 162

Autor Wiadomość
MaleństwO
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Skorpion
Zodiak chiński: Kot
Pochwał: 1

PostWysłany: Wto 02-12-2008, 18:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja też jestem prawo ręczna. Bardzo uśmiechnięta Kompletnie nie umiem nic robić lewą. Uśmiechnięta

Za to mój brat pisze prawą, a jak mu się zmęczy to zmienia na lewą. Uśmiechnięta

Podpis KIEDYŚ BĘDĘ OKROPNIE SZCZĘŚLIWA!!! Pełna marzeń i niezapomnianych wrażeń!!!

luty i wrzesień 2013!!!
styczeń 2016!!! taktak
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość  

takamala

PostWysłany: Sro 10-12-2008, 18:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Nie ma topiku dla mnie. Smutna Jestem obu ręczna. Złośliwa

Podpis stopki
brak
Powrót do góry

Majek
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Waga
Zodiak chiński: Świnia
Pochwał: 4

PostWysłany: Sro 10-12-2008, 18:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

takamala napisała:
nie ma topiku dla mnie Smutna Jestem obu ręczna Złośliwa

W pisaniu też takamala? Podejrzliwa

Podpis Serduszko 23.07.2011 Serduszko 15.01.2013 Serduszko Love is in the air
Powrót do góry

takamala

PostWysłany: Sro 10-12-2008, 18:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Yes, w pisaniu też. Cool

Podpis stopki
brak
Powrót do góry

andzia32

Zodiak: Strzelec

PostWysłany: Pią 12-12-2008, 18:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Przez całe wieki pogardzano ludźmi leworęcznymi i bano się ich. Uważano, że są gorsi, niezdarni, ich obecność miała przynieść pecha, źle wróżyć. W wieku XIX i na początku XX dzieci leworęczne były zmuszane biciem do pisania prawą ręką. W dzisiejszych czasach niewielu ludzi ocenia innych na podstawie tego, którą ręką się posługują.
Określenie „leworęczny” ma zabarwienie negatywne, mówimy „ktoś ma dwie lewe ręce”...
Jak wiadomo większość narzędzi i czynności została starannie przygotowana dla wygody osób praworęcznych- nożyczki, aparaty fotograficzne, instrumenty muzyczne.
Pociechą niech jednak będzie to, że dawne uprzedzenia, dzięki logicznemu myśleniu i nauce powoli zanikają. Wiele leworęcznych dzieci może nigdy nie będzie musiało postrzegać swojej ręczności jako problemu.
Badania i dane statystyczne dowodzą, że występowanie leworęczności jest nieco częstsze wśród mężczyzn niż kobiet. Nie ma pewności jednak co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Inne badania pokazują, że leworęczność częściej występuje wśród bliźniąt i dzieci urodzonych z niską wagą. Ciekawostką może być to, że leworęczność występuje około dwóch razy częściej u ludzi młodych niż starszych. Może to wynikać z coraz liberalniejszego podejścia do tej preferencji. Zmuszanie dzieci do zmiany preferencji lateralnej, kiedyś tak częste, obecnie jest o wiele mniej rozpowszechnione.
Neuropsycholodzy są dziś prawie zgodni, że struktura lateralna przekazywana jest genetycznie. Jeszcze przed urodzeniem wiadomo, która półkula mózgowa będzie odpowiedzialna za ośrodek mowy i która ręka będzie sprawniejsza.

W literaturze wymieniane są różne typy leworęcznych, m.in.:
1) Genotypiczni leworęczni, tzn. leworęczni dziedziczni:
-Leworęczni, którzy piszą lewą ręką i wykonują nią większość czynności. Tych ludzi nie próbowano przestawiać lub skutecznie się temu przeciwstawiali.
-Leworęczni, którzy piszą prawą ręką, ale wiele czynności wykonują lewą. W ich przypadku z powodu przestawienia nierzadko dochodzi do pierwotnych zakłóceń w mózgu, a przy wyrażaniu myśli do zakłóceń wtórnych.
-Leworęczni, którzy piszą prawą ręką i wykonują wiele czynności prawą ręką.
2) Przymusowi leworęczni:
-Przymusowa leworęczność ma miejsce wówczas, kiedy ktoś stracił prawą rękę i musi posługiwać się wyłącznie lewą. Często i w takich przypadkach mogą występować pierwotne i wtórne skutki przestawiania. Leworęczność może spowodować również udar mózgu lub guz w lewej półkuli.
3) Patologiczni leworęczni:
-Osoby te urodziły się już z uszkodzoną lewą półkulą mózgową.
4) Pseudoleworęczni:
-To przestawieni praworęczni, co jednak zdarza się bardzo rzadko. U nich również występują pierwotne i wtórne skutki przestawienia.

Dzieci zmuszane do zmiany ręczności mają w przyszłości problemy z orientacją przestrzenną oraz trudności w rozróżnianiu strony prawej od lewej. Niektórzy badacze sugerują również, iż może to doprowadzić do jąkania i zacinania.
Należy pamiętać, że u osób praworęcznych za koordynację ruchową odpowiedzialna jest lewa półkula mózgu, natomiast u osób leworęcznych odpowiada za nią półkula prawa. Stąd zmiana lateralizacji dziecka nie pomoże mu w tym, iż jego ruchy będą bardziej skoordynowane, nie będzie też lepiej czytało.
Obecnie wiadomo, że nie istnieje wyraźna korelacja między dominacją ręki i oka. U prawie połowy osób leworęcznych dominującym okiem jest oko prawe, a u około jednej trzeciej osób praworęcznych oko lewe. Co ciekawe ręczność częściej skorelowana jest z dominacją nogi. Zachowanie rodziców w najwcześniejszym okresie rozwoju dziecka i ich podejście do jego lateralnych preferencji może mieć poważne i długofalowe konsekwencje.
Dominacja lateralna rozwija się wraz z rozwojem motorycznym dziecka. Często rozwój ten przebiega bezproblemowo, ale zdarza się, że rozwój ten nie przebiega gładko. Przez pewien czas dziecko może używać obu rąk, a potem nagle zacząć posługiwać się jedną ręką. Każdy rodzic może uważnie obserwować swoje dziecko. Jeśli położymy na brzuszku praworęczne niemowlę, zwykle obraca ono główkę w prawą stronę. Leworęczne niemowlęta obracają główkę w lewą stronę lub nie wykazują żadnej preferencji. Obserwuj, którą ręką dziecko chwyta zabawki. Dzieci lubią machać rękoma, wskazywać palcem różne rzeczy.

Oto lista innych czynności, które mogą się okazać dobrymi wskazówkami:
-Trzymanie butelki lub smoczka
-Malowanie palcem
-Przytulanie ulubionej zabawki
-Rzucanie piłką

Na rynku istnieją różnorodne testy, kwestionariusze badające ręczność dzieci.

Metoda badawcza J.Kramera polega na obserwacji, którą ręką dziecko wykona następujące czynności:
-Chwycenie toczącej się po podłodze piłki
-Przyniesienie leżącej w pobliżu stosunkowo ciężkiej książki
-Ułożenie w kolejności pomieszanych liter
-Zdjęcie dość mocno wciśniętej przykrywki z puszki
-Otwarcie i następnie zamknięcie drzwi lub okna
-Starcie tablicy
-Wytarcie gumką kresek
-Piłowanie pilnikiem paznokci
-Wycinanie kół i kwadratów
-Zapalanie zapałki
-Temperowanie ołówka
-Przyniesienie dzbanka wody i wlewanie go do miski lub podlewanie kwiatów
-Rzucanie piłki do celu, mocne odbijanie piłki o ziemię
-Wbijanie gwoździ
-Nawlekanie na sznur korali
-Narysowanie jakiegokolwiek rysunku
Następnie liczy się ile razy dziecko użyło do wykonania tych czynności prawej lub lewej ręki i na tej podstawie określa się jego prawo lub leworęczność. Trzeba jednak brać pod uwagę, że przestawieni leworęczni często poprawnie i precyzyjnie wykonują niektóre czynności prawą ręką. Dlatego wskazane jest przeprowadzenie wszystkich zadań w teście.

Metody badawcze Fischera i Kohenofa proponują następujące sprawdziany:
-Pukanie- dziecko stoi przed stołem z luźno zwisającymi rękami nie dotykając nimi stołu. Ma zapukać w stół, tak jakby pukało do drzwi. Notuje się, którą ręką to zrobiło.
-Mycie zębów- taka sama postawa wyjściowa jak przy punkcie a. Dziecko ma sięgnąć po szczoteczkę leżącą na stole, dokładnie prostopadle do dziecka. Odnotowujemy, którą ręką wzięło szczoteczkę.
-Branie ołówka- postawa wyjściowa jak przy punkcie a. Ołówek położony prostopadle do dziecka. Dziecko ma przenieść ołówek w inne miejsce. Odnotowujemy, którą ręką to zrobił.
-Czesanie- postawa wyjściowa jak w punkcie a. Dziecko ma sięgnąć po leżący na stole grzebień i uczesać się. Obserwujemy, którą ręką to uczyni.
-Rzucanie piłką Postawa wyjściowa jak w punkcie a. Dziecko ma wziąć leżącą na stole piłkę i odrzucić ją. I znów notujemy.
-Wycieranie kresek- Na stole leży gumka do ścierania i zakreskowany ołówkiem papier. Dziecko prosi się o starcie kresek. Odnotowujemy, w której ręce trzyma gumkę.
-Darcie papieru- Dziecko ma powoli podrzeć podany mu kawałek papieru na możliwie równe kawałki. Dziecko jedną ręką trzyma papier, a drugą go drze. Odnotowujemy, która ręka była prowadzącą przy darciu papieru.

Bardzo często można zaobserwować, że leworęczni są bardzo zręczni, bardzo wrażliwi i uzdolnieni twórczo. Leworęczni zawsze dowodzili swoich nieprzeciętnych talentów i możliwości w licznych dziedzinach historii kultury.

Przykładowo dowodzą tego następujące nazwiska:
Sztuka: Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Pablo Picasso.
Muzyka: Ludwig van Beethoven, nicolo Paganini, Robert Schumann, Jimi Hendrix, Paul McCartney, Bob Dylan
Film: Charlie Chaplin, greta Garbo, Marilyn Monroe, Robert Redford
Nauka i kultura: H.Christian Andersen, Benjamin Franklin Albert Einstein
Polityka: Napoleon Bonaparte, George Bush, Juliusz Cezar królowa Elżbieta II i wielu innych.

Świadomość i zrozumienie leworęczności są coraz większe, rodzice i pedagodzy powoli wyzwalają się z dawnych przesądów i przekonują się, że wspieranie naturalnych preferencji lateralnych dzieci uczyni ich dorastanie, naukę i życie dużo łatwiejszymi.

Bibligrafia:
-Leworęczność- Jak wychować leworęczne dziecko w świecie ludzi praworęcznych, Jane M.Healey, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk, 2003
-Poradnik dla leworęcznych, Rolf W. Meyer, Agencja Wydawnicza Interster S.A.
-Lewa ręka rysuje i pisze, Marta Bogdanowicz, Małgorzata Różyńska, Fokus Gdańsk 2001
Powrót do góry

z1utka

PostWysłany: Pon 20-04-2009, 16:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja piszę lewą ręką ale dużo rzeczy robie prawą. Np: obsługuje myszkę komputera, obieram ziemniaki, pale papierosa. heh Uśmiechnięta można powiedzieć że jestem dwu-ręczna. Uśmiechnięta pozdrawiam

Podpis Logika serca jest niedorzeczna.. Zakochany 02 XI 2007 Zakochany
Powrót do góry

szarotka_

Zodiak: Baran
Zodiak chiński: Świnia

PostWysłany: Pon 20-04-2009, 19:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Wszystko robię prawą ręką, choć nożyczki trzymam w lewej dłoni.

Podpis Kobiety bez towarzystwa mężczyzn więdną, a mężczyźni bez kobiet głupieją.
A. Czechow
12.12.2009- Moja Maleńka :-*
11.12.2010- Pani K. Uśmiechnięta
Powrót do góry

Mike

Zodiak: Skorpion
Zodiak chiński: Wąż

PostWysłany: Pon 20-04-2009, 19:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Lewa ręka pisze a resztę robię prawa

Podpis Ja i moja dusza pozastaniemy Tobie Wierni Pomimo ze swoją przyszlość widze w czernii
Bol jest w nas !!!
Ból tak cięźki ze peka chodnik pod nim Smutna
Powrót do góry

macabre

Zodiak: Bliźnięta
Zodiak chiński: Małpa
Ostrzeżeń: 1

PostWysłany: Pon 04-05-2009, 20:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja jestem leworęczna ale jedyne co robię prawą to wycinanie. Jest mi wygodniej, ostatnio zauważyłam, przy jedzeniu dziwną rzecz, wiadomo, że z reguły praworęczny ma nóż w prawej, no to ja analogicznie mam w lewej ale podczas obiadu przyuważyłam, że widelec trzymałam jak taki czterolatek w całej dłoni, w pięści. Trochę mi się to wydało dziwne, bo jak przełożyłam 'jak się należy' i to było na tyle nienaturalne dla mnie, że pokroiłam sobie wszystko i dałam widelec do lewej i było wygodnie:D

Podpis 'I'm gonna live anyhow. Untill I die'
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  

pstryk

Zodiak: Koziorożec
Zodiak chiński: Tygrys

PostWysłany: Wto 05-05-2009, 10:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

szarotka_ napisała:
Wszystko robię prawą ręką, choć nożyczki trzymam w lewej dłoni.

I nie skaleczyłaś się jeszcze?
Powrót do góry

RedBerry

Zodiak: Panna
Zodiak chiński: Koń

PostWysłany: Wto 05-05-2009, 19:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja pisze prawą ręką, ale wiele rzeczy robię lewą. Zawsze się moja mam śmiała, że robię wszytko jak Żyd na odwrót Uśmiechnięta

Podpis Każdy nowy dzień rodzi nowe paranoje...
Powrót do góry

Anka

Zodiak: Koziorożec

PostWysłany: Sob 09-05-2009, 12:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

szczerze mówiąc jestem lewo ręczna- jeśli chodzi o pisanie. Ale wiele rzeczy robię obiema rękoma. Tzn. np. prawą obsługuję myszkę czy posługuję się telefonem. Jeśli chodzi o posługiwanie się sztućcami jest mi obojętne którą ręką to robię. Oraz mogę grać na moich ulubionych bębnach obiema rękami. Tzn. i jedna i druga ręka może być u mnie dominująca podczas gry. A nie umiem pisać prawą ręką bo nikt mnie na szczęście nie próbował przestawić Bardzo szczęśliwa . A teraz żałuje, że nie potrafię posługiwać się obiema rękami pisząc- mogło by to być przydatne.

Podpis "Serce co kocha, równe lic ozdobie"

"Być może istnieją czasy piękniejsze,
ale te są nasze."
Powrót do góry

beapie

Zodiak: Lew

PostWysłany: Czw 23-07-2009, 9:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja od urodzenia byłam leworęczna, ale rodzice w wieku 5 lat uczyli mnie pisać prawą, w tej chwili tylko piszę prawą a pozostałe czynności wykonuję lewą ręką
Powrót do góry

mamuska

PostWysłany: Czw 23-07-2009, 9:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja też jestem oburęczna, choć są czynności, które wykonuję np.tylko lewą lub tylko prawą. ale piszę i jedną i drugą. Do dziś pamiętam na początku liceum zdziwione spojrzenie polonistki gdy w jakimś długim wypracowaniu zmieniłam rękę i pisałam dalej.

Podpis ...na skrawku nieba wyciętym przez bulaj
zamieszam masztem zupę z gwiazd...
Powrót do góry

Angel

Zodiak: Strzelec
Użytkownik zbanowany
Zakaz pisania

PostWysłany: Czw 23-07-2009, 9:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

A ja jestem prawo ręczna w 100% Uśmiechnięta heh
Powrót do góry

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Plotki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 9, 10, 11  Następny
Strona 6 z 11

Skocz do: