Forum Kobiet Kobieca Strona Życia
 PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RegulaminRegulamin   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil
   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
biżuteria srebrna sklep

Problem umieszczanie zdjęć do portfolio

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Porady prawne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
grisalle

Pochwał: 1
Ostrzeżeń: 2

PostWysłany: Sro 28-09-2016, 6:34    Temat postu: Problem umieszczanie zdjęć do portfolio Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Czy jest tu ktoś, kto zna się na prawie dotyczącym robienia zdjęć i zamieszczania ich na swoich fotograficznych blogach? Robię zdjęcia. Jednak podobno muszę mieć zgodę ludzi na umieszczenie prac swoich w swoim portfolio, które znajduje się w internecie. Szukam po ustawach, ale nie mogę znaleźć. W jednym artykule nawet pisze że trzeba mieć zgodę na zrobione zdjęcie psa. Wołałabym mieć pewność w tej kwestii - jeśli ktoś mnie zapyta.

Boję się że jak będę chodzić z karteczką i dawać ludziom tekst do podpisania typu: Wyrażam dobrowolną chęć do umieszczenia zrobionego zdjęcia w portfolio takie i takiej osoby, to nie zrobię żadnego zdjęcia, bo nikt mi takiej zgody nie podpisze. Co gorsza, ludzie słysząc taki tekst od razu myślą a fotograf z gazety to na pewno wypłaci nam za to sporą kasę. Jak sobie z tym radzić? By mieć portfolio. Robiąc zdjęcia ludzi, pytam się uprzejmie i informuję gdzie owe zdjęcia trafiają, ale ustne zgody to nie zgody, tym bardziej że ludzie nie będą owego epizodu pamiętać po x latach.

Robię portrety, czasem street view, produkty, sesje wlasne - na razie hobbystycznie. Niestety w prawie znajduję tylko dzieła lub wytwory i najczęściej prawa autorskie. Ale to nie to samo jest. Pomożecie?

Jak wiecie jestem bez pracy, więc nie chciałabym by przez niewiedzę ktoś zrobił mi problem.
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość  

ZieloneOczko

Zodiak: Rak
Zodiak chiński: Kot
Pochwał: 8

PostWysłany: Sro 28-09-2016, 8:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Grisalle myślę, że najbezpieczniej będzie zapytać się prawnika. Istnieją firmy, które oferują bezpłatne porady prawnej - wysłałam ci na pw link do tej informacji.

Podpis Szczęście to jest sposób myślenia, a nie rzecz, którą dostajemy.
Powrót do góry

Adzia
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Bliźnięta
Zodiak chiński: Smok
Pochwał: 2

PostWysłany: Sro 28-09-2016, 9:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Kurcze, jakbym wiedziała tydzień temu to bym zerknela na numer artykułu ustawy bo podpisywalam zgodę na umieszczenie wizerunku.

Myślę ze w ustawie na temat danych osobowych możesz jeszcze poszukać.

Co do chęci podpisywania... bardzo często widzę ogłoszenia o darmowe sesje zdjęciowe (różne dziecięce, ślubne, portrety itp) pod warunkiem podpisania takiej zgody do portfolio.

Dołączone po 3 minutach 47 sekundach:

Coś takiego znalazłam:
Cytat:
O ile uwiecznienie kogoś na zdjęciu nie wymaga jego zgody, o tyle rozpowszechnianie takiej fotografii nie może mieć miejsca bez zgody fotografowanego.

Mówi o tym wyraźnie Art. 81. UstPrAut:
„1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.”

fotoprawo.pl

Podpis 20.07.2013 Serduszko
13.12.2015 Serduszko
Powrót do góry

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Porady prawne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do: