Forum Kobiet Kobieca Strona Życia
 PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RegulaminRegulamin   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil
   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Skąd się wziąłem, czyli cała prawda o ciąży

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Sprawy kobiece i intymność
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Agata

Zodiak: Strzelec
Zodiak chiński: Kogut
Pochwał: 2
Ostrzeżeń: 1

PostWysłany: Wto 01-09-2009, 10:30    Temat postu: Skąd się wziąłem, czyli cała prawda o ciąży Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

W związku z coraz częściej pojawiającymi się na forum wątkami dotyczącymi ewentualnej ciąży, postanowiłam napisać mały elaborat na temat tego, jak się zachodzi w ciążę i jak można ją rozpoznać Puszcza oko .

Do zapłodnienia dochodzi w chwili, kiedy połączy się plemnik z komórką jajową.
Warunkiem poczęcia jest również płodny śluz, który pojawia się u kobiety podczas owulacji.
Płodny śluz ma konsystencję i kolor przypominający ścięte białko jaja kurzego. Pojawia się podczas owulacji, czyli mniej więcej w 12-14 dniu cyklu (początek cyklu liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki).
Owulacja polega na pęknięciu pęcherzyka Graafa, z którego wydostaje się dojrzała komórka jajowa. Komórka dostaje się do jajowodu, gdzie dochodzi do zapłodnienia.
Jeśli chcemy obliczyć przybliżony czas owulacji, to powinniśmy odjąć od przewidywanej daty kolejnej miesiączki 14 dni. Jednak ta metoda nie daje 100 % pewności i może być mylna.

Plemniki.
Czas życia plemników zależy głównie od temperatury środowiska, w którym występują.
Cytat:
Najintensywniejszą ruchliwość wykazują one w otoczeniu o temp.37 stopni, utrzymuje się ona jednak tylko 10 do 12 godzin. Odsetek plemników poruszających się ruchem postępowym spada szybko w ciągu kilku pierwszych godzin, ale dopiero po 24 godzinach nie porusza się 'in vitro' już żaden plemnik.

Źródło: kobieta.wp.pl

Tak więc jeśli wytrysk był na zewnątrz (tzn. nie w ustroju kobiety) ale doszło do przeniesienia części spermy na dłoniach, bieliźnie, członku w okolice warg sromowych i pochwy to istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Jednak to ryzyko jest minimalne.

Cykl menstruacyjny.
Menstruacja (miesiączka) jest początkiem kolejnego cyklu.
Średnia długość cyklu wynosi 28 dni, jednak za prawidłowy uważa się cykl który trwa od 26 do 30 dni.
Każdy cykl skłąda się z 3 faz:
Faza I: polega na dojrzewaniu komórki jajowej.
Faza II: w tym czasie komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z pęcherzyka Graafa. Nazywa się to jajeczkowaniem. Komóka jajowa, która wydostała się z pęcherzyka Graafa może żyć do 24 godzin i właśnie w tym czasie dochodzi do zapłodnienia.
Ale z racji tego, że plemniki mogą żyć w śluzie macicy nawet 5 dni więc 5 dni przed jajeczkowaniem, jak i 5 dni po jajeczkowaniu może dojść do zapłodnienia.
Faza III: w tym czasie komórka jajowa obumiera. Faza ta trwa około 14 dni.

Na nieregularny cykl mogą mieć wpływ:
- zmiana klimatu
- nieregularny tryb życia
- stres
- różne schorzenia (np. zespół policystycznych jajników)

Dla bardziej chłonnych wiedzy polecam artykuł: Kiedy kobieta jest płodna.

Do objawów ciąży możemy zaliczyć min.
- spóźniająca się miesiączka
- nudności, wymioty, zawroty głowy (pojawiające się głównie rano)
- zgaga
- bolące i nabrzmiałe piersi
- częste oddawanie moczu (ok. 6 tyg. po zapłodnieniu)
- uczucie zmęczenia, zwiększone zapotrzebowanie na sen
- wzmożony apetyt lub utrata łaknienia
- podwyższona temperatura ciała (ok. 37 st.C)

Aby się upewnić, czy jest się w ciąży zaleca się zrobienie testu ciążowego. Test ciążowy najlepiej zrobić kilka dni po terminie spodziewanej miesiączki. Należy jednak pamiętać, że testy nie są nieomylne i mogą czasem podać fałszywy wynik.
100% pewność odnośnie ewentualnej ciązy może potwierdzić badanie krwi, które nazywa się Beta-HCG.
Dla bardziej zainteresowanych artykuł: Pierwsze objawy ciąży.

Podpis Syneczku, zanim zostałeś poczęty- pragnęłam Cię.
Zanim się urodziłeś- kochałam Cię.
Zanim minęła pierwsza minuta Twojego życia- byłam gotowa za Ciebie umrzeć!
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość  

zakladka

PostWysłany: Sro 06-07-2016, 16:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Bardzo ładny wpis, aż z ciekawością przeczytałam. Atomówka2
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość  

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Sprawy kobiece i intymność Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do: