Forum Kobiet Kobieca Strona Życia
 PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RegulaminRegulamin   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil
   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Tłusty czwartek
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Święta
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Majek
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Waga
Zodiak chiński: Świnia
Pochwał: 4

PostWysłany: Nie 15-02-2009, 16:35    Temat postu: Tłusty czwartek Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

W 2009 roku tłusty czwartek przypada na 19 lutego, czyli już w tym tygodniu. Uśmiechnięta

Oprócz nawrzucania w siebie tłuszczu i kalorii można jeszcze potańczyć i wyszaleć się. Bardzo popularne są zabawy i bale karnawałowe. A Wielki Post to dla katolików czas wyciszenia. Środa popielcowa wypada w tym roku 25 lutego.

Ja mam w planie sama zrobić pączki, pierwszy raz sama, ale mam nadzieję, że wyjdą pyszne. Uśmiechnięta

Podpis Serduszko 23.07.2011 Serduszko 15.01.2013 Serduszko Love is in the air
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość  

runway18

Zodiak: Bliźnięta
Zodiak chiński: Koń
Pochwał: 2

PostWysłany: Nie 15-02-2009, 16:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Pączki bardzo lubię ale do ich robienia się nie nadaje. Za to jak co roku robię faworki lub inaczej tzw. chrust. Zdecydowanie mój ulubiony dzień w roku Uśmiechnięta Powodzenia w robieniu pączków.
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  

wiki
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Ryby
Zodiak chiński: Kogut
Pochwał: 5

PostWysłany: Nie 15-02-2009, 16:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja w tym roku zamówiłam pączki u naszego piekarza Złośliwa
Powrót do góry

Kimi

Zodiak: Baran
Zodiak chiński: Pies
Pochwał: 1

PostWysłany: Nie 15-02-2009, 16:47    Temat postu: Re Tłusty czwartek Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Majek napisała:

Ja mam w planie sama zrobić pączki, pierwszy raz sama, ale mam nadzieję, że wyjdą pyszne. Uśmiechnięta

Ja nie mam talentu do pieczenia.
Najprostrze ciasto potrafię zepsuć.
Więc za pączki napewno się nie wezmę Złośliwa .

Podpis Żona od 4.09.2004
Mama od 15.03.2006
Powrót do góry

smaluszek
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Pochwał: 3

PostWysłany: Nie 15-02-2009, 16:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja się jeszcze nie odważyłam sama smażyć pączków... Smutna
Ale faworki na mur beton zrobię - już się doczekać nie mogę, bo uwielbiam Bardzo szczęśliwa

Podpis "Przychodzi taki dzień, gdy do człowieka dociera, że dalsza tułaczka nie ma sensu. Że dokądkolwiek idziesz, zabierasz ze sobą siebie."
S. King
Powrót do góry

wiki
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Ryby
Zodiak chiński: Kogut

PostWysłany: Nie 15-02-2009, 17:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Przypomniałyście mi o faworkach,trzeba bedzie zrobić Bardzo szczęśliwa
Powrót do góry

Majek
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak chiński: Świnia
Pochwał: 4

PostWysłany: Nie 15-02-2009, 17:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Dziewczyny może wrzućcie Wasze sprawdzone przepisy na faworki. Uśmiechnięta

Podpis Serduszko 23.07.2011 Serduszko 15.01.2013 Serduszko Love is in the air
Powrót do góry

Avantii

Zodiak: Strzelec
Zodiak chiński: Koza

PostWysłany: Nie 15-02-2009, 18:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

No właśnie poproszę o przepis na faworki. Nigdy nie robiłam ale mam nadzieję, że prosto się to robi no i szybko Uśmiechnięta

Podpis 03.06.2006 - Szczęśliwa żonka
Powrót do góry

monika2222
Moderatorka
Moderatorka

Zodiak: Wodnik
Zodiak chiński: Szczur

PostWysłany: Nie 15-02-2009, 21:48    Temat postu: Re Tłusty czwartek Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Majek napisała:
W 2009 roku tłusty czwartek przypada na 19 lutego, czyli już w tym tygodniu. Uśmiechnięta

Kurczę, to naprawdę w tym tygodniu Zszokowana? Trzeba pomyśleć nad jakimś jedzonkiem Puszcza oko.

Jakiś przepis na faworki wrzucę jutro Uśmiechnięta.

Podpis Gdyby Ciebie nie było wymyśliłabym Cię... Zakochany
06.08.2011
07.01.2013
04.05.2016
Powrót do góry

irishangel

Zodiak: Koziorożec
Zodiak chiński: Kot
Ostrzeżeń: 1

PostWysłany: Nie 15-02-2009, 22:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Kurde ja przez ostatnie dni tyle się nawpychałam że chyba po tłustym czwartku w końcu będę musiała jakieś chude dni sobie narzucić Bardzo szczęśliwa.

Podpis Czasem ludzie patrzą na mnie jak na głupca- a ja jestem po prostu szczęśliwa!
Powrót do góry

Jasylwia
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

PostWysłany: Pon 16-02-2009, 8:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja na diecie, ale...robię sobie dzień odpustu- czyli - nie że rzucę się na te wszystkie smakołyki i jedzonko jakieś normalne, ale - akurat wypadaja mi proteiny - wiec dieta dalej - ale pączka zjem(swoja drogą uwielbiam) a nie jem słodkiego od początku stycznia- wyjątkiem były urodzinki , toteż ostatki zaliczę troszkę, gdyż potem co? jak przyjdzie ochota rzucę się na te słodkości, a tak to w umiarkowanej formie.... i tez nic alkoholu od początku stycznia...
idę popatrzeć na przepis jakiś...bo mam troszke ich.

Dołączone po 15 minutach 32 sekundach:

Faworki kruchutkie- są naprawdę nadzwyczajne
średnio trudne
Składniki Przepis
- 500 g mąki
- 8 żółtek
- ok. 1/2 do 1 szklanki gęstej, kwaśnej smietany- tyle ile wgniecie się w ciasto
- łyżka cukru pudru
- szczypta soli
- 1 łyżka spirytusu (lub wódki)
- 750 g smalcu do smażenia
- cukier puder wymieszany z cukrem waniliowym do posypania

1. Na stolnicę przesiać mąkę, zrobić wgłębienie, wbić żółtka. Dodać resztę składników i tyle śmietany, by ciasto po zagniecieniu miało konststencję ciasta na makaron, tzn. powinno być twarde, zwarte i gęste.
2. Ciasto dokładnie wyrobić rękoma i bić go wałkiem aż tworzyć się będą pęcherzyki powietrza.
3. Kawałki ciasta rozwałkowywać baaardzo, baaardzo cieniutko (tylko dzięki temu będą kruchutkie) i nożem (lub radełkiem) wykrawać paski nacinając je w środku. Jeden koniec paska przewijać przez nacięcie.
4. W sporym garnku rozgrzać tłuszcz. Faworki kłaść na gorący smalec i smażyć z obu stron na kolor słomy (nie mogą być brązowe).
5. Faworki wyjmować cedzakową łyżką lyb 2 widelcami odcedzając z tłuszczu i układać na tależu wyłożonym papierowymi serwetkami lub papierowym ręcznikiem. Zimne posypywać cukrem pudrem.

Faworki są naprawdę przepyszne. Moja mama robi je odkąd pamiętam z przepisu, który ma chyba ponad 40 lat i wśród rodziny i znajomych zrobiły prawdziwą furrorę. Gorąco polecam, SMACZNEGO!!!

przepis z portalu- wielkie żarcie- wypróbowany.

Dołączone po 2 minutach 5 sekundach:

Niezawodne pączki Mamy

Składniki Przepis
przepis na ok. 42 pączki

- 1 kg mąki,
- 100 g. drożdży,
- 100 g. stopionego masła,
- 100 g. cukru,
- 2 szkl. ciepłego mleka,
- 6 żółtek,
- 1 jajko,
- 1 cytryna,
- 50 ml. rumu (może być spirytus),
- 4-5 kostek smalcu,
- wanilia lub cukier waniliowy,
- konfitura z róży,
- sól,
- cukier puder (ewentualnie lukier)

LUKIER:

- 25 dag cukru pudru,
- kilka łyżek gorącej wody,
- sok z 1 cytryny,
- smażona skórka pomarańczowa

Przygotowanie ciasta drożdżowego:

W misce rozetrzeć drożdże z łyżką cukru, dodać 200 g. mąki i 150 ml ciepłego mleka i dalej rozcierać. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Utrzeć żółtka i jajko z pozostałym cukrem.
Kiedy drożdże podwoją swoją objętość, rozczyn ten dać do reszty mąki, dodając utarte żółtka. Wyrabiać dodając mleko, sok i startą skórkę ze sparzonej cytryny, rum, wanilię lub cukier waniliowy oraz szczyptę soli. Cierpliwie wyrabiać ciasto do momentu, aż będzie lśniące i zacznie odstawać od ręki.

Następnie dodać stopione i przestudzone masło. Ponownie wyrabiać. Przykryć ściereczką i znów odstawić do wyrośnięcia.

A teraz formowanie pączków:

Robimy to natłuszczonymi palcami.
Po wyrośnięciu ciasta, odrywać po kawałku i formować małe krążki. Na środku każdego z nich kłaść ½ -1 łyżeczkę konfitury i zlepiać tworząc okrągły kształt.

Układać na wysypanej mąką stolnicy, zlepioną stroną do dołu. Przykryć ściereczką i po raz ostatni zostawić na chwilę do wyrośnięcia.

I wreszcie smażenie:

Gdy pączki trochę podrosną smażyć na roztopionym smalcu zlepioną stroną do dołu. Przewracać używając patyczka. Patyczkiem sprawdzać też, czy pączki są już gotowe.

Usmażone pączki osączyć na papierowym ręczniku.
Przełożyć na większy talerz i posypywać obficie cukrem pudrem.

Zapewniam, że takie ciepłe pączki smakują najlepiej:))

Można też polać pączki lukrem. Przed lukrowaniem należy jednak pamiętać, że pączki muszą być wystudzone.

LUKIER

Rozetrzeć cukier puder z wodą i sokiem z cytryny. Od razu polewać wystudzone pączki. Można posypać skórką pomarańczową.

Podpis ...Śpiewamy bluesa, bo czwarta nad ranem
Tak cicho, by nie zbudzić sąsiadów ....
Powrót do góry

Katii
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Wodnik

PostWysłany: Pon 16-02-2009, 8:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja pączki kupuję i faworki też. Ale moja tściowa robi sama i do niej pojedziemy "papusiać". Bardzo szczęśliwa
Powrót do góry

smaluszek
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

PostWysłany: Pon 16-02-2009, 8:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Mi sie jeszcze nie zdarzyło kupić dobrych faworków Smutna
Dla mnie ciasto musi być cieniusienieńko rozwałkowane - nie zjem takiego grubaśnego gniota Puszcza oko

Podpis "Przychodzi taki dzień, gdy do człowieka dociera, że dalsza tułaczka nie ma sensu. Że dokądkolwiek idziesz, zabierasz ze sobą siebie."
S. King
Powrót do góry

Jasylwia
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

PostWysłany: Pon 16-02-2009, 9:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Smaluszek - może to zabrzmi jak reklama- ale ja uwielbiam pączki z ciastarni na Królewskiej - nie wiem czy tam daja faworki- ale pączki - mniam...troszke są tłustawe, chodzi mi o te malutkie takie- ale co- raz w roku taka rozpusta.
Co do faworków- to chyba jednak ja wole pączki i oponki...jednak.

Podpis ...Śpiewamy bluesa, bo czwarta nad ranem
Tak cicho, by nie zbudzić sąsiadów ....
Powrót do góry

smaluszek
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

PostWysłany: Pon 16-02-2009, 9:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

A ja własnie faworki uwielbiam Zakochany
W środe będę smażyć na potrzeby domowe a w sobotę pewnie większą partię, żeby w niedzielę zabrać do teściów.
Pączki standardowo kupię - zresztą zjem jednego i mam dosyć. Pewnie tez w pracy będą.

S. King
Powrót do góry

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Święta Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 1 z 5

Skocz do: