Forum Kobiet Kobieca Strona Życia
 PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RegulaminRegulamin   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil
   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
biżuteria srebrna sklep

Urlop macierzyński a koniec umowy-nietypowa sytuacja
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Porady prawne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
justa 822

PostWysłany: Wto 07-12-2010, 11:48    Temat postu: Urlop macierzyński a koniec umowy-nietypowa sytuacja Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Witam,
mam taką nietypową sytuację. W połowie lipca kończy mi się umowa o pracę na czas określony i los chciał (choć planowałam ciążę po przedłużeniu umowy ale wyszło inaczej), że w połowie lipca mam też termin porodu. Mam cichą nadzieję, że firma to zaakceptuje i przedłuży mi umowę (to będzie moja 3, więc już pewnie musi być na czas nieokreslony), a więc bedzie mi przysługiwał urlop i zasiłek i będę po urlopie mogła wrócić do pracy. Jednak, gdyby firma nie przedłużyła, to jakie mam prawa? Czy przysługuje mi urlop macierzyński i zasiłek? Wiem, że jeśli miałabym przedłużoną umowę, zasiłek byłby równy wynagrodzeniu, ale jeśli umowa się kończy praktycznie w dniu porodu, to jakiej wysokości jest wtedy zasiłek macierzyński (o ile jest)?Bardzo proszę o odpowiedź.
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość  

wiki
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Ryby
Zodiak chiński: Kogut
Pochwał: 5

PostWysłany: Wto 07-12-2010, 19:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Powiem Ci jak ja miałam, umowę miałam do grudnia, a termin porodu w kwietniu. Umowę przedłużyli do dnia porodu, bo takie jest prawo. Potem miałam macierzyński, wynosił tyle ile zarabiałam w pracy. Wychowawczy juz mi sie nie należał.
Powrót do góry

Edzia
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Pochwał: 4

PostWysłany: Nie 12-12-2010, 15:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Czy pracodawca przedłuży Ci umowę, czy nie, przysługuje Ci urlop macierzyński od dnia porodu. Zasiłek macierzyński wynosi 100% wynagrodzenia. Przy obliczaniu wysokości zasiłku bierze się średnią z ostatnich 12 miesięcy.

Podpis Złośliwa
Powrót do góry

Maja_82

Zodiak: Rak
Zodiak chiński: Pies
Użytkownik zbanowany
Zakaz pisania

PostWysłany: Czw 16-12-2010, 19:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Kobiety to zawsze pokrzywdzone są. Jak mamy rodzić dzieci skoro nie mamy do tego warunków.
Wydaje mi się, że powinni Ci przedłużyć umowę.
Powrót do góry

monika24

Zodiak: Byk
Zodiak chiński: Tygrys

PostWysłany: Sob 01-01-2011, 12:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Mi sie wydaje, że pracodawca nie ma obowiązku przedłużania ci umowy, na czas nieokreslony.msi ci przedluzyc umowe do dnia porodu.potem wszelkie platności związane z macierzyńskim bedzie ci placil zus.
ja jestem w podobnej sytuacji.
ale gdybym sie myliła to daj znac jak ci sie ulozyly te wszystikie sprawy.

Podpis Ja jako pierwsza pod sercem Cię noszę.Ja o Twe zdrowie najgoręcej proszę.Jestem przy Tobie od pierwszego grama.Tyś moje dziecko, a ja...Twoja mama!
Powrót do góry

floo

Ostrzeżeń: 2

PostWysłany: Nie 02-01-2011, 0:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Kodeks pracy został znowelizowany i na chwile obecną pracodawca nie ma obowiązku Ci trzecią umowe na czas niekoreślony
Powrót do góry

Małgo

Zodiak: Baran
Pochwał: 1

PostWysłany: Nie 02-01-2011, 12:26    Temat postu: Re Urlop macierzyński a koniec umowy-nietypowa sytuacja Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

justa 822 napisała:
Witam,
mam taką nietypową sytuację. W połowie lipca kończy mi się umowa o pracę na czas określony i los chciał (choć planowałam ciążę po przedłużeniu umowy ale wyszło inaczej), że w połowie lipca mam też termin porodu. Mam cichą nadzieję, że firma to zaakceptuje i przedłuży mi umowę (to będzie moja 3, więc już pewnie musi być na czas nieokreslony), a więc bedzie mi przysługiwał urlop i zasiłek i będę po urlopie mogła wrócić do pracy. Jednak, gdyby firma nie przedłużyła, to jakie mam prawa? Czy przysługuje mi urlop macierzyński i zasiłek? Wiem, że jeśli miałabym przedłużoną umowę, zasiłek byłby równy wynagrodzeniu, ale jeśli umowa się kończy praktycznie w dniu porodu, to jakiej wysokości jest wtedy zasiłek macierzyński (o ile jest)?Bardzo proszę o odpowiedź.

Poruszyłaś dwie ważne kwestie.

1. Trzecia umowa na czas określony z tym samym pracodawcą jest równoważna w skutkach prawnych z umową na czas nie określony, jeśli przerwy między umowami nie przekraczały 1 miesiąca. Zatem jesli to już jest Twoja 3 umowa to powinna być zawarta na czas nie określony. Jeśli teraz jest to Twoja 2 umowa, to jej przedłużenie do dnia porodu nie będzie równoznaczne z zawarciem 3 umowy więc niestety pracodawca nie ma obowiązku zawarcia umowy na czas nie określony. Obecna umowa jest drugą czy trzecią na czas określony?

2. Natomiast jeśli chodzi o przedłużenie umowy, to umowa na czas określony, która uległaby rozwiązaniu po trzecim miesiącu ciąży ulega przedłużeniu, ale tylko do dnia porodu. Zatem jeśli umowa trwa do połowy lipca i termin porodu jest też w tych okolicach, to niewiele Ci to daje.

Możesz pogadać z pracodawcą, że bardzo chciałabyś wrócić do pracy za kilka tygodni, kiedy już troszkę odchowasz dzidziusia, ale niestety to już zależy od jego dobrej woli.

Dołączone po 1 minucie 30 sekundach:

floo napisała:
Kodeks pracy został znowelizowany i na chwile obecną pracodawca nie ma obowiązku Ci trzecią umowe na czas niekoreślony

Owszem ma - Art. 177 par. 3 Kodeksu Pracy.

Dołączone po 2 minutach 31 sekundach:

Maja_82 napisała:
Kobiety to zawsze pokrzywdzone są. Jak mamy rodzić dzieci skoro nie mamy do tego warunków.
Wydaje mi się, że powinni Ci przedłużyć umowę.

Ale jak to pokrzywdzone? Przecież w normalnych warunkach umowa i tak by uległa rozwiązaniu z mocy prawa, a tak zostaje przedłużona do dnia porodu.

Dołączone po 9 minutach 24 sekundach:

Edzia napisała:
Czy pracodawca przedłuży Ci umowę, czy nie, przysługuje Ci urlop macierzyński od dnia porodu. Zasiłek macierzyński wynosi 100% wynagrodzenia. Przy obliczaniu wysokości zasiłku bierze się średnią z ostatnich 12 miesięcy.

Ale jaki urlop macierzyński przepraszam..? Zszokowana
Od dnia porodu w tej sytuacji nie ma już stosunku pracy, więc nie ma też i urlopu.

Podpis My heaven is with U:*
Powrót do góry

Edzia
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Pochwał: 4

PostWysłany: Nie 02-01-2011, 12:54    Temat postu: Re Urlop macierzyński a koniec umowy-nietypowa sytuacja Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Małgo napisała:
Ale jaki urlop macierzyński przepraszam..? Zszokowana
Od dnia porodu w tej sytuacji nie ma już stosunku pracy, więc nie ma też i urlopu.

Chodziło mi oczywiście o zasiłek macierzyński Przewraca oczami

Podpis Złośliwa
Powrót do góry

Jesienna

Zodiak chiński: Świnia
Ostrzeżeń: 1

PostWysłany: Pon 03-01-2011, 5:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Nieważne która to umowa w tej chwili obowiązuje ustawa pseudo-anty-kryzysowa więc umów na czas określony można podpisywać i sto jak się chce byleby nie przekraczały łącznie okresu 2 lat. A nawet jak przekraczają 2 lata to i tak nic się nie dziele, bo ta ustawa to totalna porażka i nawet ministerstwo pracy nie wie co z nią zrobić.
Powrót do góry

Małgo

PostWysłany: Pon 03-01-2011, 21:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Jesienna napisała:
Nieważne która to umowa w tej chwili obowiązuje ustawa pseudo-anty-kryzysowa więc umów na czas określony można podpisywać i sto jak się chce byleby nie przekraczały łącznie okresu 2 lat. A nawet jak przekraczają 2 lata to i tak nic się nie dziele, bo ta ustawa to totalna porażka i nawet ministerstwo pracy nie wie co z nią zrobić.

Ale o jakiej ustawie piszesz?
Bo na pewno nie o aktualnym kodeksie pracy, bo tam nie ma takich postanowień, a właśnie ta ustawa reguluje kwestię umów na czas określony.

Więc jaka to ustawa jeśli mogę wiedzieć?

Dołączone po 22 godzinach 15 minutach 57 sekundach:

Jesienna napisała:
Nieważne która to umowa w tej chwili obowiązuje ustawa pseudo-anty-kryzysowa więc umów na czas określony można podpisywać i sto jak się chce byleby nie przekraczały łącznie okresu 2 lat..

A w ogole to skąd ta granica 2 lat?
Kodeks Pracy nie reguluje maksymalnego trwania umowy na czas określony, więc nawet jedna taka umowa może trwać 2 czy 5 lat.
No ale przy spełnieniu warunków o których pisałam wcześniej, można zawrzeć maksymalnie 2 umowy na czas określony, a trzecia ma skutki umowy zawartej na czas nieokreślony - to najbardziej aktualna regulacja.
Ktoś Ci musiał udzielić błędnych informacji.

Powrót do góry

Jesienna

PostWysłany: Sro 05-01-2011, 11:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Wypisujesz totalne bzdury i nawet nie chce Ci się użyć google! Wprowadzasz ludzi w błąd.

A chodzi dokładnie o ustawę z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. z 2009 r., Nr 125, poz. 1035, dalej jako Ustawa)

Szczególnie zmiany dotyczące prawnych możliwości zawierania umów o pracę na czas określony znajdują zastosowanie do wszystkich relacji przedsiębiorca - pracownik (art. 3 ust. 1 w związku z art. 13 Ustawy). Zgodnie z postanowieniem art. 13 ust. 1 Ustawy "okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 24 miesięcy", przy czym kolejną umowę na czas określony stanowić będzie umowa zawarta przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony (art. 13 ust. 2 Ustawy).
Powrót do góry

Bilusia1

Zodiak: Byk
Zodiak chiński: Wąż

PostWysłany: Sro 05-01-2011, 14:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Zgadzam się z przedmówczynią.
Sama studiuje prawo i to co było wyżej wypisywane mrozi mi krew w żyłach.

Podpis Wieź moją dłoń i zaprowadź tam gdzie życie jest tylko pozornym pięknem...
Powrót do góry

Jesienna

PostWysłany: Sro 05-01-2011, 18:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Masz na myśli naszych genialnych posłów, którzy zatwierdzają takie ustawy? To fajny przykład na jakieś ćwiczenia na uczelni.. A może nawet ktoś napisze o tym prace mgr albo.. co tam.. doktorat! Bo u nas się prawo interpretuje a nie przestrzega.
Powrót do góry

Małgo

PostWysłany: Sro 05-01-2011, 20:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Jesienna napisała:
Wypisujesz totalne bzdury i nawet nie chce Ci się użyć google! Wprowadzasz ludzi w błąd.

A chodzi dokładnie o ustawę z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. z 2009 r., Nr 125, poz. 1035, dalej jako Ustawa)

Szczególnie zmiany dotyczące prawnych możliwości zawierania umów o pracę na czas określony znajdują zastosowanie do wszystkich relacji przedsiębiorca - pracownik (art. 3 ust. 1 w związku z art. 13 Ustawy). Zgodnie z postanowieniem art. 13 ust. 1 Ustawy "okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie kolejnych umów o pracę na czas określony między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 24 miesięcy", przy czym kolejną umowę na czas określony stanowić będzie umowa zawarta przed upływem 3 miesięcy od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy zawartej na czas określony (art. 13 ust. 2 Ustawy).

No wybacz ale krew mnie zalewa jak ktoś znajdzie wyrywkową informację w google i myśli, ze wszystko wie.

Otóż, ja jako prawnik nie sugeruję się google, tylko czytam akty prawne W CAŁOŚCI, co i Tobie proponuję. Gdybyś przeczytała akt, o którym piszesz w całości, a nie wyczytała skrawek informacji w google, to z Art. 3 niniejszego aktu, dowiedziałabyś się, w jakiej sytuacji jego postanowienia znajdują zastosowanie. Otóż stosowanie tych przepisów jest uzasadnione tylko wyjątkową sytuacją przedsiębiorcy będącego pracodawcą (przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych) i nie są regułą. Natomiast regułą stosowaną powszechnie są postanowienia Kodeksu Pracy (również polecam lekturę).

I jeszcze jedno, jeśli chodzi o ten artykuł, który przytoczyłaś, to stwarza on nawet dalej idącą ochronę niż Kodeks Pracy, bo rzeczywiście ogranicza czas trwania umów na czas określony do 24 miesięcy, ale też nie wyłącza zastosowania art. 25 (1) par. 1 Kodeksu pracy. A 24 miesiące to nie jest wbrew pozorom długo, bo na gruncie samego kodeksu jedna umowa może trwać i 10 lat.

Zatem konkluzja jest taka - czytajmy ustawy w całości Bardzo szczęśliwa

Powrót do góry

Jesienna

PostWysłany: Czw 06-01-2011, 9:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja czytam dokumenty w całości, ale chyba nie ma sensu wstawiać tu tekstu całej ustawy jak ktoś kto o tym w ogóle nie słyszał może sobie to znaleźć po nr ustawy.

Uważam, że się mylisz, a właściwie tak do końca to nikt nie wie jak pracodawcy mają to rozumieć, niezależnie od tego czy mieli kłopoty finansowe czy nie. Spróbuj zadzwonić do ministerstwa pracy i się dowiedzieć. Ja dzwoniłam i pisałam do wielu urzędów i nikt nic nie wie. To jest jakaś paranoja.
Powrót do góry

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Porady prawne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: