Forum Kobiet Kobieca Strona Życia
 PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RegulaminRegulamin   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil
   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
biżuteria srebrna sklep

Walka ze ślimakami

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Kwiaty, rośliny ozdobne, ogród
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Majek
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Waga
Zodiak chiński: Świnia
Pochwał: 4

PostWysłany: Sob 07-05-2011, 16:58    Temat postu: Walka ze ślimakami Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

W moim ogrodzie mam czasem nieproszonych gości w postaci ślimaków, większych i mniejszych. Pożerają mi roślinki dlatego postanowiłam wypowiedzieć im wojnę. Zawsze traktuje je dość mocno dużą ilością soli, ale dziś właśnie poszerzyłam swoją wiedzę na temat walki z nimi i oto co ciekawego znalazłam:

Rośliny dobre i złe.
Jeśli chcemy uniknąć ataku ślimaków, zwróćmy uwagę na to, jakie rośliny sadzimy w ogrodzie. Unikajmy tych, które stanowią podstawę ślimaczej diety. Spośród roślin ozdobnych szczególnym powodzeniem cieszą się aksamitki, astry chińskie, cynie, prawoślazy ogrodowe, dalie, lilie białe, nasturcje, rudbekie i funkie. Spośród roślin sadowniczych najchętniej wybierają maliny, truskawki oraz poziomki, a z warzyw kapustę głowiastą i pekińską, sałatę, buraki ćwikłowe oraz marchew.

Żeby odstraszyć ślimaki, w pobliżu miejsc, gdzie się gromadzą, posadźmy mydlnicę lekarską (Saponaria officinalis), macierzankę (Thymus vulgaris) lub majeranek (Origanum vulgare).

Ślimakom nie smakują także bylica piołun, orlica pospolita, rumianek, ciemierniki, cząber ogrodowy, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop, tymianek, krokosmia, nachyłek, krwawnik i przywrotnik. Jeśli posadzimy je na rabacie wśród innych gatunków i odmian, ślimaki stracą zainteresowanie całą kompozycją.

Ład i porządek
Ulubione miejsca ślimaków to zakątki zacienione i wilgotne, gdzie mogą się ukryć wśród liści i wysokich traw albo zagrzebać w świeżych resztkach roślin czy kompoście. Aby je wypłoszyć, trzeba systematycznie niszczyć chwasty na rabatach (zwłaszcza pokrzywy zwyczajne i podagryczniki), często kosić trawnik i na bieżąco usuwać resztki roślinne, nie dopuszczając do ich gnicia. A z kompostownikiem, który stanowi prawdziwe centrum dowodzenia ślimaczego sztabu, będziemy się musieli pożegnać.

Populację ślimaków ograniczymy, systematyczne przewietrzając glebę. Częste grabienie i motyczenie wydobywa na powierzchnię jaja szkodników, które na słońcu szybko giną. Im mniej chwastów, bruzd, szczelin i korytarzy w glebie, tym warunki dla rozwoju mięczaków są mniej korzystne.

Pułapki
Skuteczną metodą walki są pułapki wabiące. Wystarczy wkopać w ziemię spory, głęboki pojemnik i napełnić go piwem, które ślimaki bardzo lubią. Płynu musi być na tyle dużo, żeby się w nim potopiły, inaczej jedynie się opiją i będą rozrabiać. Na ziemi można też położyć połówkę wydrążonego grejpfruta. Skórka to dla nielubianych mięczaków przysmak. Przynęty należy wykładać wieczorem, a rano zwabione ślimaki zbierać i wynosić daleko od ogrodu albo zabijać.

Podpis Serduszko 23.07.2011 Serduszko 15.01.2013 Serduszko Love is in the air
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość  

Kinia@

Zodiak: Baran
Zodiak chiński: Wąż
Ostrzeżeń: 1

PostWysłany: Nie 08-05-2011, 9:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Majek Ciekawe co wkleilas. Napewno sie przyda.Ja tez mialam ich mnostwo. Sa one okropne, zwlaszcza te bez skorupek Wściekła . Kupilam kiedys w Tesco preparat przeciw slimakom i nie mam ich do dzis. Teraz czeka mnie walka z nimi w nowym domu, bo tez ich jest tam sporo Przewraca oczami .

Podpis "Najpiekniejszym ubraniem dla nagiej kobiety sa ramiona kochajacego mezczyzny"
Powrót do góry

dzidzia

Zodiak chiński: Szczur
Pochwał: 2

PostWysłany: Nie 08-05-2011, 9:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Majek Ciekawe te rady.
Pamiętam jak my kupiliśmy naszą działkę x lat temu, było tam pole truskawek a w nim ślimak na ślimaku. Walczyliśmy z nimi, w końcu zlikwidowaliśmy te truskawki.
Teraz niestety czasami nas odwiedzają bo babcia za płotem ma oczko wodne i przechodzą do nas. Skonsternowana

Podpis Dom-to tam gdzie,choćby pod gołym niebem, ludzie są razem
Powrót do góry

dzastek
Młodsza Moderatorka
Młodsza Moderatorka

PostWysłany: Nie 08-05-2011, 10:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

U rodziców w ogródku jak były ślimaki, to zawsze "częstowaliśmy" je piwem. Bardzo szczęśliwa Skutecznie. Bardzo szczęśliwa
Powrót do góry

Majek
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak chiński: Świnia

PostWysłany: Nie 22-05-2011, 10:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

U mnie niestety grejfrut nie pomógł, piwa nie próbowałam bo za często pada u mnie ostatnio. Za radą znajomych kupiłam środek, trutkę, wysypałam na wieczór, a rano leżało już kilkanaście ślimaczych "trupów". Trutka dość tania u mnie i jak widać bardzo skuteczna, wygląda tak:

Podpis Serduszko 23.07.2011 Serduszko 15.01.2013 Serduszko Love is in the air
Powrót do góry

miss

Pochwał: 2

PostWysłany: Nie 22-05-2011, 18:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

U mnie trutka na ślimaki sprawdza się od lat. Pamiętam jeszcze jakiś czas temu była tej zarazy masa. I to niezależnie od sadzonych roślin czy dbania o trawnik i same grządki. Dopiero, kiedy zaczęliśmy regularnie trzepać trutką, pozbyliśmy się ślimaków.
Powrót do góry

Zuzka
Moderatorka
Moderatorka

Zodiak: Rak

PostWysłany: Nie 22-05-2011, 19:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Maja ja kupowalam, chyba w Asda, granulki, ktore byly bezpieczne dla roslinek w ogrodku. Super dzialaly.

Podpis I wouldn't be such a smart ass if you wouldn't give me so much to work with.
Powrót do góry

zania112
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Pochwał: 6

PostWysłany: Nie 22-05-2011, 19:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

A te ślimaki u Was to takie małe dziadostwa? Prawie jak stonka.
A może tak zacząć je zbierać i sprzedawać na kg? Złośliwa

Podpis ---"Zdrowie jest tym czynnikiem, który dodaje wartości wszystkim zerom w życiu."---
Powrót do góry

Zuzka
Moderatorka
Moderatorka

PostWysłany: Nie 22-05-2011, 19:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

zania112 napisała:
A te ślimaki u Was to takie małe dziadostwa? Prawie jak stonka.
A może tak zacząć je zbierać i sprzedawać na kg? Złośliwa

Ja w Angli mialam wielkie, obrzydliwe bezmuszlowe. Okropienstwo normalnie.

Podpis I wouldn't be such a smart ass if you wouldn't give me so much to work with.
Powrót do góry

zania112
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

PostWysłany: Nie 22-05-2011, 19:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

A nie to ja cofam swoją wypowiedź. Myślałam, że to plaga tych naszych polskich w skorupce. A takich obślizgłych to ja raczej bym nawet kijem nie tknęła Zszokowana .

Podpis ---"Zdrowie jest tym czynnikiem, który dodaje wartości wszystkim zerom w życiu."---
Powrót do góry

Zuzka
Moderatorka
Moderatorka

PostWysłany: Nie 22-05-2011, 19:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Wiem, ze one nie lubia soli, ale po soli nic nie bedzie roslo. Skonsternowana

Powrót do góry

zania112
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

PostWysłany: Nie 22-05-2011, 19:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Sama rozkosz :

Powklejam wam to co znalazłam w internecie na temat usuwania tych szkodników:

Cytat:
-Żeby odstraszyć ślimaki, w pobliżu miejsc, gdzie się gromadzą, posadźmy mydlnicę lekarską, macierzankę lub majeranek;
-Ślimakom nie smakują także bylica piołun, orlica pospolita, rumianek, ciemierniki, cząber ogrodowy, gorczyca, cebula, czosnek, szałwia, hyzop, tymianek, krokosmia, nachyłek, krwawnik i przywrotnik. Jeśli posadzimy je na rabacie wśród innych gatunków i odmian, ślimaki stracą zainteresowanie całą kompozycją;
-często kosić trawnik i na bieżąco usuwać resztki roślinne, nie dopuszczając do ich gnicia. A z kompostownikiem, który stanowi prawdziwe centrum dowodzenia ślimaczego sztabu, będziemy się musieli pożegnać;
-Populację ślimaków ograniczymy, systematyczne przewietrzając glebę. Częste grabienie i motyczenie wydobywa na powierzchnię jaja szkodników, które na słońcu szybko giną. Im mniej chwastów, bruzd, szczelin i korytarzy w glebie, tym warunki dla rozwoju mięczaków są mniej korzystne;
-Usuńmy wyplewione chwasty, deski, stosy kamieni czy gruzu;
-Rozwiązaniem mogą okazać się również bariery z popiołu, trocin, plew jęczmienia, igliwia sosnowego, czy wapna niegaszonego, w ilości 40 gram na m², skuteczne jedynie do czasu wystąpienia opadów. Wartym uwagi pomysłem jest ściółkowanie gleby liśćmi narecznicy samczej lub opryskiwanie gnojówką z jej liści. Zapach tej rośliny z powodzeniem odstrasza ślimaki;

Powrót do góry

adex

PostWysłany: Pią 03-06-2011, 13:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Dobrze, że tam gdzie ja mieszkam ich nie ma
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  

Silje

PostWysłany: Sob 13-07-2013, 15:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

U mnie w tym roku jakaś plaga tych bezdomniaków. Pozjadały mi już pare kwiatków. Żadnych sztucznych substancji zwalczających nie chcę używać, ponieważ mam psy, nie wspominając już o wszędobylskich dzikich kotach. Wypróbowałam sposób z piwem i powiem, że działa rewelacyjnie. Uśmiechnięta Przynajmniej giną w błogim stanie. Złośliwa

Podpis Kobiety z natury są aniołami, ale kiedy połamie im się skrzydła, przychodzi im latać na miotle.
Powrót do góry

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Kwiaty, rośliny ozdobne, ogród Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)

Strona 1 z 1

Skocz do: