Forum Kobiet Kobieca Strona Życia
 PomocPomoc   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RegulaminRegulamin   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil
   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zielona herbata
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Domowy szpital, medycyna naturalna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mari_cruz

Pochwał: 2
Ostrzeżeń: 1

PostWysłany: Wto 14-06-2011, 16:37    Temat postu: Zielona herbata Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

K'woli wstępu:

Herbata Zielona

Zielona herbata jest najstarszą ze wszystkich herbat, liczy sobie ponad 5000 lat. To najpopularniejszy napój w krajach azjatyckich, głównie w Chinach i Japonii. Obecnie, gdy doceniamy wagę zdrowego odżywiania się, zaczyna być zauważana także przez Europejczyków.

Ta grupa herbat obejmuje największą ilość gatunków, które różnią się między sobą wyglądem zewnętrznym, smakiem, aromatem i jakością. Część z nich jest aromatyzowana, głównie kwiatami jaśminu i lotosu. Obecnie na świecie wytwarza się rocznie około 600 000 ton zielonej herbaty, z czego około 75% w Chinach.

W celu otrzymania zielonej herbaty, podczas produkcji świeżo zebrane liście pozostawia się do przeschnięcia i poddaje obróbce cieplnej, co powstrzymuje fermentację. Dlatego nazywamy ją niefermentowaną, nie przechodzi ona procesu utleniania. Dzięki zastosowaniu takiej obróbki, liście zachowują zielony kolor. Zachowują też prawie wszystkie właściwości lecznicze świeżych liści herbacianych, aromat jest najbardziej zbliżony do naturalnego. Posiadają także dużo większą zawartość witaminy C niż inne rodzaje herbat.

W wielu regionach, wysokiej klasy zielone herbaty produkuje się jeszcze klasyczną, starożytną metodą, wykonując wszystkie czynności ręcznie. Częściej jednak produkcja odbywa się mechanicznie.

Napar z zielonej herbaty ma zielonożółty, słomkowy kolor, jest bardzo aromatyczny ma delikatny, ziołowy słodki-gorzki smak. Aby polubić zieloną herbatę, należy poznać tajniki jej zaparzania.
Najważniejsze jest, aby zapamiętać starą chińską regułę:

"Herbata odda wszystko, co w niej tkwi, jeśli otrzyma wszystko czego potrzebuje”

Woda, którą zaparzamy herbatę, powinna być źródlana lub filtrowana oraz mieć odpowiednią temperaturę (60-85 stopni). Zalanie zielonej herbaty wrzątkiem powoduje, że napar staje się żółtawy i mętny oraz gorzki i cierpki w smaku.

Jeżeli herbata ma działać pobudzająco, zaparzamy ją przez 2-3 minuty, jeżeli odprężająco - nieco dłużej (3-8 minut). Nie należy parzyć zielonej herbaty zbyt długo, gdyż będzie miała ona gorzki smak. Możliwe jest dwu- lub trzykrotne zaparzanie tych samych liści. Za każdym razem odnajdziemy w niej inny smak.

Właściwości zielonej herbaty:

*Skład chemiczny liści herbaty jest bardzo bogaty i obejmuje związki garbnikowe, alkaloidy: teofina, teobromina, związki purynowe, lecytyna, kumaryny, witaminy B1, B2, B5, K, PP, olejek lotny i bardzo liczne związki mineralne zawierające wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod oraz barwniki: chlorofil, ksantofil, karoten, tealawinę i tearubiginę

*Zielona herbata zawiera olejki eteryczne, aminokwasy, witaminy: C, E, K, a także sole mineralne

*Chroni przed zawałem serca, stymuluje krążenie, reguluje ciśnienie krwi

*Działa przeciwko kamieniom w wątrobie, nerkach i pęcherzu moczowym

*Łagodzi w znaczny sposób dolegliwości związane z reumatyzmem i chroni organizm przed jego wystąpieniem, działa pobudzająco i odprężająco

*Dzięki zawartości katechiny obniża poziom cholesterolu całkowitego, wpływając jednocześnie na wzrost cholesterolu HDL, hamuje proces arteriosklerozy naczyń wieńcowych i mózgowych

*Hamuje predyspozycje do koagulacji (zlepiania) płytek krwi, chroni przed zawałem i udarem mózgu, jej przeciwkrzepliwą skuteczność przypisuje się epigallocatechinie

*Dzięki taninom charakteryzującym się działaniem przeciw bakteryjnym, zielona herbata jest dobrym środkiem w chorobach o podłożu zapalnym (grypy, biegunki, stany zapalne śluzówki jamy ustnej lub dziąseł)

*Zielona herbata jest najbogatszym źródłem fluoru spośród wszystkich pokarmów, wzmacnia zęby i kości, chroni przed próchnicą

*Dzięki goryczom reguluje wydzielanie żółci, pobudza trawienie, neutralizuje nadkwaśność gastryczną, wspomaga odchudzanie

*Posiada właściwości przeciwutleniające, likwiduje wolne rodniki - spowalnia proces starzenia

*Aktywne związki m.in: katechiny i taniny wykazują działanie antyrakowe i antymutagenne.

źródło: eherbata.pl

A zapytać chciałam o Wasze ulubione zielone herbaty (szczególnie firmy). Ja dopiero zaczynam pić regularnie (alternatywa dla kawy, jako że zielona herbata również zawiera kofeinę, ale nie atakuje ona organizmu tak szybko, mocno i na krótko jak ta w kawie) i nie bardzo wiem, jaką kupić, żeby była dobra. Ostatnio kupiłam na chybił trafił i nie dość, że pachnie jak siano, to jeszcze tak smakuje Bardzo szczęśliwa.
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość  

sunflower

Zodiak: Rak
Zodiak chiński: Tygrys

PostWysłany: Wto 14-06-2011, 16:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Nie pijam nałogowo zielonej herbaty ale bardzo mi smakuje z opuncją (też byłam w szoku ! co to jest ? Złośliwa) firmy Vitax. Jest bardzo dobra w smaku i zawsze po niej mam lepszy nastrój. Uśmiechnięta

Podpis "Jeżeli kochasz, czas zaw­sze znaj­dziesz, nie mając na­wet ani jed­nej chwi­li."
"Kiedy śmieje się dziec­ko, śmieje się cały świat." 15.11.2015r Serduszko
Powrót do góry

Adzia
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

Zodiak: Bliźnięta
Zodiak chiński: Smok

PostWysłany: Wto 14-06-2011, 16:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Mari ja pijam zwykłą, liściastą z Biedronki. Bardzo mi smakuje. Ale co tego smaku trzeba się przyzwyczaić.
Są rózne warianty smakowe, ale za takimi to już trzeba do herbaciarni pochodzić. Mnie bardzo smakuje z opuncją i cytryną. Uśmiechnięta

Podpis 20.07.2013 Serduszko
13.12.2015 Serduszko
Powrót do góry

dziuba

Pochwał: 1

PostWysłany: Wto 14-06-2011, 16:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

ona napisała:
Nie pijam nałogowo zielonej herbaty ale bardzo mi smakuje z opuncją (też byłam w szoku ! co to jest ? Złośliwa) firmy Vitax. Jest bardzo dobra w smaku i zawsze po niej mam lepszy nastrój. Uśmiechnięta

Herbatki Vitax są produkowane w mojej rodzinnej miejscowości. Bardzo szczęśliwaBardzo szczęśliwaBardzo szczęśliwa

Ja też jakiś czas temu przerzuciłam się na zieloną herbatę, ostatnio kupiłam w herbaciarni w takiej torebeczce, ale nie wiem dokładnie jaką miała nazwę. Jest pyszna. :] Próbowałam zielonej Sagi, ale nie była taka smaczna jak ta.
Najchętniej zielonkę piję z plastrem cytryny. Na upały jest świetna schłodzona, z lodem i cytryną właśnie. Bardzo orzeźwia! Uśmiechnięta

Podpis You'll never know if you don't go,
You'll never shine if you don't glow!
Powrót do góry

irishangel

Zodiak: Koziorożec
Zodiak chiński: Kot

PostWysłany: Wto 14-06-2011, 16:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Staram się pic raz dziennie:).

Podpis Czasem ludzie patrzą na mnie jak na głupca- a ja jestem po prostu szczęśliwa!
Powrót do góry
Zobacz profil foremki Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  

mari_cruz

PostWysłany: Wto 14-06-2011, 16:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Niby tak, do smaku się trzeba przyzwyczaić, ale piłam już kilka rodzajów i żadna nie smakowała jak siano Puszcza oko. Tyle, że to wszystko w gościach było i nie wiem, co to były za gatunki i marki. Spróbuję z opuncją i cytryną w takim razie, bo ta co mam, to zwykła.
Powrót do góry

Zuzka
Moderatorka
Moderatorka

Zodiak chiński: Wąż
Pochwał: 4

PostWysłany: Wto 14-06-2011, 17:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja jestem uzalezniona od zielonej herbaty. Złośliwa
Liptona, bezkofeinowa. Latem parze dzbanek zielonej z mieta, zima wiadomo cieplutka. Pije okolo 4 szklanek dziennie.

Podpis I wouldn't be such a smart ass if you wouldn't give me so much to work with.
Powrót do góry

gieniusia
Moderatorka
Moderatorka

Pochwał: 1

PostWysłany: Wto 14-06-2011, 17:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Mari ja kupuję tylko firmy Bio-Active i to tylko liściastą, nie w torebkach. Jakoś od początku piję sypaną i w torebce mi nie smakuje. A sypana ma jeszcze taką zaletę, że mogę ją zaparzyć dwa razy w tym samym kubku. Puszcza oko
A smak i zapach ma dość specyficzny, więc trzeba się przyzwyczaić. Mojemu T. czerwona, którą pije, pachnie błotem, a smakuje ziemią i za nic jej nie tknie. Chociaż ja uważam, że najgorsza smakowo jest jednak biała...

Tak wygląda ta, którą kupuję. Uśmiechnięta

Podpis Niezwykłe można spotkać na ścieżkach zwykłych ludzi...

Zakochany 6.10.2006 Zakochany
Powrót do góry

Adzia
Przyjaciółka Forum
Przyjaciółka Forum

PostWysłany: Wto 14-06-2011, 17:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

O! Ta z pigwą tez kiedyś miałam i nie wspominam źle.

Czerwoną też lubię, ale ostatnio 3 dni miałam po niej zgagę. Niezdecydowana

Podpis 20.07.2013 Serduszko
13.12.2015 Serduszko
Powrót do góry

Maja_82

Zodiak chiński: Pies
Użytkownik zbanowany
Zakaz pisania

PostWysłany: Wto 14-06-2011, 17:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Codziennie piję kubek zielonej herbaty z cytryną, nie mam ulubionej marki.
Powrót do góry

blinka89

Zodiak chiński: Wąż

PostWysłany: Wto 14-06-2011, 17:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja obecnie piję zieloną herbatę z Biedronki, liściastą. Piłam wcześniej z Liptona w torebkach, ale ona była smakowa, chyba mandarynka z pomarańczą.
Staram się pić codziennie, ale nie zawsze mi to wychodzi.

Podpis Kocham
Powrót do góry

Gwiazdeczka

Zodiak: Panna
Zodiak chiński: Szczur
Pochwał: 3

PostWysłany: Wto 14-06-2011, 18:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Od dłuższego czasu piję wyłącznie zieloną herbatę. Nie mam jakoś sprecyzowanej marki. Jeśli mam do wyboru ekspresową czy liściastą zawsze wybieram liściastą. Tak na dobrą sprawę to herbaty kupuję w jednym ze sklepów internetowych.

Podpis "Kobieta jest jak saszetka herbaty. Nie wie, jak jest mocna, dopóki nie wpadnie we wrzątek."
03.05.2005 Serduszko 04.12.2008 Zakochany
Powrót do góry

monika2222
Moderatorka
Moderatorka

Zodiak: Wodnik
Pochwał: 5

PostWysłany: Wto 14-06-2011, 18:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Ja lubie zielone herbaty z opuncją i z cytryną- marka herbaty już tu nie ma dla mnie znaczenia- czy Vitax, czy "biedronkowa"- wszystkie są dobre Złośliwa.

A jak masz u siebie sklep z herbatami na wagę "Czas na herbatę" to możesz spróbować "Cudownego dnia" (z ananasem), "Madam Buterfly" (trawa cytrynowa, wiśnia kandyzowana, ananas, jaśmin)- to moje ulubione z tej firmy Uśmiechnięta.

Podpis Gdyby Ciebie nie było wymyśliłabym Cię... Zakochany
06.08.2011
07.01.2013
04.05.2016
Powrót do góry

Gwiazdeczka

Zodiak: Panna
Pochwał: 3

PostWysłany: Wto 14-06-2011, 18:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Monika znam ten sklep i nawet u mnie w mieście jest (tyle, że daleko ode mnie). Herbatę Madam Buterfly próbowałam kiedyś (dostałam paczuszkę od cioci) - smaczna, ale jakoś ostatnio mi się "przejadła". Puszcza oko
Ja lubię próbować różne zielone herbaty, czy to smakowe czy takie normalne. Uśmiechnięta

Podpis "Kobieta jest jak saszetka herbaty. Nie wie, jak jest mocna, dopóki nie wpadnie we wrzątek."
03.05.2005 Serduszko 04.12.2008 Zakochany
Powrót do góry

monika2222
Moderatorka
Moderatorka

Zodiak: Wodnik
Pochwał: 5

PostWysłany: Wto 14-06-2011, 18:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem Raportuj ten post do moderatorki lub admina

Gwiazdeczka napisała:
smaczna, ale jakoś ostatnio mi się "przejadła". Puszcza oko

Ja też tak mam, że muszę mieć kilka opcji do wyboru, bo często herbaty mi się nudzą, a przez to przestają smakować. Dlatego przez chwile jest inna i ta pierwsza znowu mi smakuje Bardzo uśmiechnięta.

Podpis Gdyby Ciebie nie było wymyśliłabym Cię... Zakochany
06.08.2011
07.01.2013
04.05.2016
Powrót do góry

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Kobiet :: Strona Główna -> Domowy szpital, medycyna naturalna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

Skocz do: